Nowy numer 20/2024 Archiwum

GN 17

W najnowszym "Gościu" piszemy m.in. o nadzwyczajnym wydarzeniu eucharystycznym w Legnicy, wizycie papieża na Lesbos oraz ratownikach z Czarnobyla.

Znamiona cudu [Jędrzej Rams, Jakub Jałowiczor]

„To wydarzenie stawia mnie do pionu. Przypomina mi, żeby podczas Eucharystii nie popadać w rutynę – mówi ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy. Na konsekrowanej w tym kościele Hostii pojawił się fragment tkanki z ludzkiego serca.

Zew krwi [rozmowa z dr. Dariuszem Karłowiczem]

„Na określenie męczennika greka zaadaptowała termin, który ma źródła sądowe: martyr, a więc świadek, to ktoś, kto w procesie relacjonuje to, co widział. Jako świadek męczennik mówi nam słowem i czynem o Prawdzie – jego postawa wobec śmierci staje się rodzaje argumentu czy dowodu w sprawie” – mówi dr. Dariusz Karłowicz. W wywiadzie przeczytamy także o milczeniu o współczesnych męczennikach oraz o prześladowaniach, które przynoszą owoc.

Podróż naznaczona smutkiem [Beata Zajączkowska]

„To był przejmujący dzień, łzy same cisnęły się do oczu” – mówił Franciszek, wracając z Lesbos. Papież odwiedził tam obóz dla uchodźców. Zapewnił ich, że nie są sami, i poprosił, by nie tracili nadziei. Świat wezwał do realnego rozwiązania tego największego od czasów II wojny światowej kryzysu humanitarnego.

Strzępki czarnobylskich wspomnień [Grażyna Myślińska]

W Czarnobylu stracili zdrowie. Do akcji weszli zaraz po katastrofie. Spędzili tam kilka miesięcy. Dziś są inwalidami. Mówią, że gdyby było trzeba, wróciliby tam nawet bez rozkazu. O ratownikach z Czarnobyla pisze Grażyna Myślińska.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy