Nowy numer 38/2023 Archiwum

"Adhortacja ukazuje rodzinę bez upiększeń"

Arcybiskup São Paulo, kardynał Odilo Scherer uznał ogłoszoną 8 kwietnia adhortację “Amoris Laetitia” papieża Franciszka za dokument ukazujący rodzinę w sposób prawdziwy. Brazylijski hierarcha stwierdził, że zawiera on obraz rodziny bez upiększeń.

– Papież ukazuje w adhortacji rodzinę jako coś wrażliwego, podlegającego sytuacjom nieuregulowanym, rozerwaniu więzów, ponownych związków, czy zaledwie jako akt cywilny lub wspólne życie bez żadnej formalizacji – powiedział kard. Scherer.

Arcybiskup São Paulo zauważył, że adhortacja zaleca duchownym, aby traktować osoby żyjące w innym niż rodzinie związku z dużą wyrozumiałością, pomagając im równocześnie dążyć do ideału małżeństwa. Zwrócił uwagę, że dokument “Amoris Laetitia” nie wprowadza nic nowego, czego nie podjął już w swojej adhortacji “Familiaris Consortio” Jan Paweł II. Dodał, że zarówno publikacja papieża Franciszka, jak i nauczanie Kościoła wskazuje osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych wiele sposobów włączenia się w życie Kościoła.

Wskazał też, że dokument kontynuuje nauczanie Kościoła wobec osób żyjących w związkach homoseksualnych. – Oznacza to, że nie istnieje ślub pomiędzy osobami tej samej płci. Ci, którzy wybrali taką opcję powinni być traktowani z szacunkiem. Nie znaczy to jednak, że ich związek będzie traktowany jako małżeństwo – powiedział kard. Odilo Scherer.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast