Nowy numer 11/2024 Archiwum

Obdarowani

Najlepszym argumentem za życiem jest samo życie.

Grałem niedawno z zespołem Dobre Ludzie koncert w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Kwidzynie. Większość publiczności stanowiły osoby niepełnosprawne intelektualnie. Przed występem nie wiedzieliśmy za bardzo, czego się spodziewać. Może powinniśmy się do niego jakoś specjalnie przygotować, inaczej całość poprowadzić? – pytaliśmy siebie.

Zdecydowaliśmy się jednak na zwyczajny program. Po prostu – zagraliśmy i zaśpiewaliśmy tak, jak umiemy najlepiej. Może tylko trochę więcej między piosenkami rozmawialiśmy z publicznością niż zwykle. Ale reakcja odbiorców przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Łzy, emocjonalne komentarze z widowni, przytulenia po koncercie – wszystko to było do bólu szczere i wzruszyło także nas samych.

Po występie mieliśmy okazję oglądać przedmioty wytwarzane przez uczestników warsztatów. Urzekły nas ich dzieła malarskie, efekty pracy stolarskiej czy własnoręcznie wyplecione wiklinowe kosze. Na koniec jeden z uczestników pięknym, mocnym głosem wyśpiewał arię operetkową, wprawiając nas w osłupienie.

Słyszę czasem głosy uderzające w bezwarunkowe prawo do życia takich osób. Przyjmuję je ze smutkiem i niedowierzaniem. Kto pozwolił człowiekowi negować wartość życia drugiego człowieka? Jakie mamy prawo, by decydować, kto ma żyć, a kto nie?

Z Kwidzyna wyjeżdżaliśmy z poczuciem, że to my zostaliśmy najbardziej obdarowani. Tak to już jest: najlepszym argumentem za życiem jest samo życie. Wystarczy się na nie otworzyć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego