Nowy numer 23/2021 Archiwum

Wielkanoc w cieniu zagrożenia terrorem

Przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Rzymie i Watykanie przebiegają w cieniu zagrożenia islamskim terrorem. Jak donosi dzisiaj włoski dziennika "Il Messaggero" nad bezpieczeństwem mieszkańców i pielgrzymów w centrum Wiecznego Miasta oraz w okolicach placu św. Piotra czuwa dodatkowo tysiąc policjantów i karabinierów, w tym specjalne oddziały antyterrorystyczne oraz strzelcy wyborowi.

Według doniesień mediów miasta pilnuje także kilka tysięcy przedstawicieli służb bezpieczeństwa gotowych do natychmiastowej interwencji w przypadku ataków terrorystycznych. Ponadto w ostatnich dniach nasilono monitorowanie rzymskich meczetów.

W Wielką Sobotę Franciszek o godz. 20.30 odprawi w bazylice watykańskiej Wigilię Paschalną podczas której udzieli sakramentów inicjacji chrześcijańskiej 12 osobom dorosłym, między 22 a 60 rokiem życia pochodzącym z Włoch, Albanii, Kamerunu, Korei Południowej, Indii i Chin. Wśród nich będzie ambasador Korei we Włoszech, 60-letni Yong-Joon Lee i jego żona Hee Kim. Oprócz chrztu przyjmą oni pierwszą komunię św. i sakrament bierzmowania.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 10.00 Franciszek odprawi Mszę św. na placu św. Piotra, po czym o godz. 12.00 udzieli uroczystego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” z loggii bazyliki watykańskiej. Oczekuje się, że weźmie w niej udział ok. 60. tys. pielgrzymów.

Na placu św. Piotra trwają intensywne przygotowania do jutrzejszej uroczystości. Zespół 25 holenderskich florystów dekoruje przestrzeń przed ołtarzem z baldachimem 35. tysiącami tulipanów, żonkili, hiacyntów, róż i innych roślin. Holenderscy ogrodnicy podarowali papieżowi kwiaty po raz 31.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama