Nowy numer 42/2019 Archiwum

Prezydent o TK: Funkcjonuje fatalnie

Trybunał Konstytucyjny funkcjonuje fatalnie, kilkukrotnie złamał prawo - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda. W jego ocenie, obecna sytuacja jest "patowa". Trzeba rozwiązań na drodze politycznej - dodał.

Prezydent w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja był pytany o sytuację dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego.

"W tej chwili ten spór jest sensu stricto prawnie nierozwiązywalny, ze względu na luki istniejące w polskim prawie i złamania prawa, do których już doszło, a których naprawić się już nie da. Jeżeli istnieje jakiekolwiek rozwiązanie tego sporu, to dzisiaj trzeba rozwiązań na drodze politycznej" - powiedział.

Podkreślił, że opozycja "stawia kompletnie nierealne i sprzeczne z prawem warunki brzegowe". "Jest sytuacja patowa. Niestety dużą rolę żeby do tej sytuacji doprowadzić odegrał Trybunał Konstytucyjny, także jego prezes, który, niestety, w ewidentny sposób ustawia się po jednej stronie sceny politycznej" - powiedział prezydent.

Duda podkreślił, że nie może dokonać zaprzysiężenia trzech sędziów, wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji, o co zabiegają m.in. politycy opozycji. Przypomniał, że Sejm obecnej kadencji zdecydował o nieważności wcześniejszego wyboru i powołał nowych sędziów.

"Jako prezydent dokonałem zaprzysiężenia pięciu sędziów wybranych przez parlament. W istocie dzisiaj w TK jest 15 sędziów. Oczekiwanie, że zaprzysięgnę teraz trzech sędziów, a więc będzie teraz de facto w Trybunale 18 sędziów, co byłoby ewidentnie sprzeczne z bezpośrednio brzmiącym artykułem konstytucji, jest po prostu absurdem. Ci wszyscy, którzy dzisiaj podnoszą takie postulaty, mówią krótko: niech prezydent w czytelny sposób złamie konstytucję. Takiej zgody z mojej strony nie będzie" - zaznaczył.

"Nie widzę żadnych podstaw prawnych, i nie ma takich podstaw, dla których dzisiaj prezes Rzepliński może mówić: ci sędziowie mają prawo orzekania, a tamci nie mają, zwłaszcza że wszystkim sędziom wypłaca uposażenie sędziowskie, które jest wyższe niż uposażenie prezydenta RP, wyznaczył im miejsca pracy w Trybunale Konstytucyjnym" - argumentował Duda.

Podkreślił, że ostatnie obrady TK "przebiegały w kuriozalnej sytuacji", gdy w mediach był publikowany projekt wyroku. "To sytuacja dla mnie jako prezydenta szokująca" - ocenił. "Mam nadzieję, że ta sprawa zostanie wyjaśniona - jak to się stało, że dochodzi do takiej sytuacji, podważającej wiarygodność wymiaru sprawiedliwości w Polsce" - dodał.

"Dla mnie jako prezydenta to kolejny dowód, że Trybunał funkcjonuje fatalnie. Do tego sytuacja, w której prezes Trybunału włącza się w polityczny spór po jednej z jego stron, choć powinien zachować bezstronność (...) Mało, okazuje się, że Trybunał kilkukrotnie łamie prawo, najpierw wzywając Sejm, żeby zaprzestał pracy (...) później prezes Trybunału dokonuje zmiany składu orzekającego, jeszcze w dodatku w konieczności stosuje procedurę cywilną, a taka zmiana jest ewidentnym naruszeniem przepisów procedury cywilnej" - mówił.

Duda zaznaczył, że TK powinien stosować art. 7 konstytucji. Brzmi on: "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". "Tymczasem Trybunał nie stosuje ustawy, która została uchwalona przez polski parlament i weszła w życie, a więc jest obowiązującym prawem" - powiedział prezydent.

"Mnie, jako prezydentowi, zależy na jednym - chcę mieć w Polsce uczciwy, pluralistyczny, rzetelny Trybunał Konstytucyjny, który będzie faktycznie oceniał zgodność z rozwiązań konstytucją, (...) który będzie działał i prospołecznie i propaństwowo" - mówił Duda.

Jego zdaniem TK nie powinien stawać się "rękawicą bokserską", używaną wobec zwycięzców wyborów parlamentarnych, z czym "poprzednio rządzący nie chcą się pogodzić".

TK orzekł 9 marca w 12-osobowym składzie, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Według rządu nie był to wyrok i nie będzie publikowany. Komisja Wenecka, która badała nowelizację, zarekomendowała opublikowanie orzeczenia.

Premier Beata Szydło zdecydowała o skierowaniu opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w przepisach o TK autorstwa PiS do Sejmu, by tam wypracowano rozwiązanie sporu wokół Trybunału.

3 grudnia 2015 r. TK uznał za zgodne z konstytucją przepisy regulujące wybór trzech sędziów wybranych w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm w miejsce sędziów, których kadencja upłynęła 6 listopada 2015 r. TK uznał też wtedy, że głowa państwa ma obowiązek "niezwłocznego" odebrania ślubowania od każdego nowo wybranego sędziego.

PO i część prawników mówiła, że prezydent musi teraz zaprzysiąc tych trzech "październikowych" sędziów. Prezes Rzepliński zapowiedział wówczas, że nie będzie wyznaczał do orzekania wybranych 2 grudnia 2015 r. i zaprzysiężonych przez Dudę pięciu nowych sędziów TK - dopóki nie wyjaśni się sprawa zaprzysiężenia trzech sędziów "październikowych".

7 stycznia br. TK umorzył sprawę uchwał Sejmu o wyborze 2 grudnia 2015 r. przez obecny Sejm 5 sędziów w miejsce tych wybranych w październiku oraz o braku mocy prawnej tamtego wyboru. W związku z tym Rzepliński włączył do orzekania w TK dwoje sędziów "grudniowych" - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. (PAP)

tgo/ as/ woj/

« 1 »

Zobacz także

 • abwin
  22.03.2016 21:13
  Podczas uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta Andrzej Duda zaapelował aby w okresie przejściowym rząd i większość parlamentarna nie dokonywali zmian ustrojowych. Dwa dni temu Platforma przepchnęła w Sejmie projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. A w nim m.in.: odwołanie Prezydenta RP na podstawie nieustalonych przesłanek oraz powołanie większej liczby sędziów. Dziwne przyspieszenie w procedowaniu tego projektu nastąpiło, po wyborze Andrzeja Dudy na Prezydenta Rzeczpospolitej…

  We środę Sejm głosami posłów m.in. PO, PSL, SLD uchwalił ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

  Nagle w ciągu 30 dni mamy wybierać sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To jest bardzo poważna sprawa. Widać, że ta ekipa rządząca robi wszystko aby uniemożliwić przyszłej kadencji, nowo wybranym władzom funkcjonowanie - powiedział po uroczystości odebrania aktu wyboru na urząd prezydenta RP, wiceprezes PiS Mariusz Kamiński.

  Nowelizacja ustawy budzi wątpliwości. „Prawo, wedle którego grupka prawników może unieważnić wybór najwyższego urzędnika dokonany przez stwierdzanie niezdolności Prezydenta RP do sprawowania urzędu, wydaje się być przygotowywaniem gruntu pod zamach stanu, który może być już planowany” – czytamy na zmianynaziemi.pl.

  Art. 195. 1. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji.
 • abwin
  22.03.2016 21:36
  Dla przypomnienia:
  „W dniu przegranych przez rządzącą koalicję październikowych wyborów Trybunał składał się z następujących sędziów:
  • dr hab. Maria Gintowt-Jankowicz - kadencja: 6 XI 2006 - 6 XI 2015
  • Wojciech Hermeliński - kadencja: 6 XI 2006 - 6 XI 2015
  • Marek Kotlinowski - kadencja: 6 XI 2006 - 6 XI 2015
  • prof. Zbigniew Cieślak - kadencja: 2 XII 2006 - 2 XII 2015
  • dr hab. Teresa Liszcz - kadencja: 8 XII 2006 - 8 XII 2015
  Tym kadencja się zakończyła lub wkrótce się zakończy.
  Nadal są sędziami TK:
  • prof. Mirosław Granat (LPR, Samoobrona RP) - kadencja: 27 IV 2007 - 27 IV 2016
  • prof. Andrzej Rzepliński (PO) - kadencja: 19 XII 2007 - 19 XII 2016
  • prof. Stanisław Biernat (PO) - kadencja: 26 VI 2008 - 26 VI 2017
  • prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz (PO) - kadencja: 06 V 2010 - 06 V 2019
  • Stanisław Rymar (PO) - kadencja: 03 XII 2010 - 03 XII 2019
  • prof. Piotr Tuleja (PO) - kadencja: 03 XII 2010 - 03 XII 2019
  • prof. Marek Zubik (PSL) - kadencja: 03 XII 2010 - 03 XII 2019
  • prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka (PO) - kadencja: 05 I 2011 - 05 I 2020
  • prof. Andrzej Wróbel (SLD) - kadencja: 29 V 2011 - 29 V 2020
  • prof. Leon Kieres (PO, PSL) - kadencja: 23 VII 2012 - 23 VII 2021
  (w nawiasach ugrupowania które wysunęły kandydatury sędziów)
  Wybrani 8 października ale niezaprzysiężeni sędziowie to prof. Roman Hauser (kandydat PO), dr hab. Krzysztof Ślebzak (kandydat PO), prof. Andrzej Jakubecki (kandydat PO), prof. Bronisław Sitek (kandydat PSL), prof. Andrzej Sokala (kandydat SLD).
  Gdyby ich wybór się utrzymał to w składzie TK do 19 grudnia 2016 byłoby 9 sędziów wysuniętych przez PO, 2 przez PSL, jeden przez koalicję PO i PSL a 2 przez SLD - razem 14 (z 15)! Prawie cały skład TK składałby się z sędziów wysuniętych przez przeciwników politycznych (nie mówię tego o samych sędziach, tu rzecz jest bardziej skomplikowana) obecnego obozu rządzącego.”
  Źródło: http://www.prawica.net/2748 (21.11.2015)

  Taki jednostronnie upolityczniony skład Trybunału Konstytucyjnego jest sprzeczny z ideą powołania Trybunału Konstytucyjnego. W tym składzie Trybunał nie jest w stanie wywiązywać się z konstytucyjnych obowiązków.
 • kasandra
  23.03.2016 00:31
  Źle się skończy dla PAD-a to krzywoprzysięstwo . Miał stać na straży Konstytucji , a sam ją łamie . Słowa , które wypowiada praktycznie go kompromitują jako doktora nauk prawnych . Wstyd Panie Prezydencie
  doceń 9
 • MarianNowak
  24.03.2016 00:10
  Prezydentowi Dudzie wszystko się myli i już nie wie - co jest zgodne z prawe, a co nie jest zgodne. Oby nie pomylił Świąt Wielkanocnych z Bożym Narodzeniem.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL