Nowy numer 13/2020 Archiwum

Polacy nie czytają

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej wynika, że 4,7 mln Polaków nie przeczytało w 2015 r. żadnego dłuższego tekstu. To najgorszy wynik w historii tych badań, czyli od 1992 r. - informuje "Gazeta Wyborcza".

Z raportu wynika, że tylko 37 proc. Polaków przeczytało w ub. r. przynajmniej jedną książkę. Rok wcześniej było to prawie 42 proc.

"Nasze badania dowodzą, że podział społeczeństwa na czytelników i nieczytelników jest bardzo radykalny. Trudno się dziwić, że obu grupom tak trudno się dogadać. Mają tak różne kompetencje społeczne i kulturowe, że właściwie przestają mówić wspólnym językiem" - mówi dr Roman Chymkowski, kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Większość krajów Europy regularnie przekracza 50 proc. czytelnictwa, ale są i takie - jak np. Czechy - gdzie wynosi on ponad 80 proc.

« 1 »

Polecamy

 • MarianNowak
  15.03.2016 10:58
  Gdyby Polacy czytali, to znaliby Konstytucję RP i wówczas nie daliby się nabierać na sztuczki władz z łamaniem Konstytucji.
 • hur
  15.03.2016 10:59
  Pamiętam, kiedyś rozmawiałem z taką jedną Panią, która twierdziła, że wszystkie te sondaże to jedna wielka bzdura, bo świadome społeczeństwo czyta artykuły w Sieci. No, to by tłumaczyło wiele "intelektualnych" przyzwyczajeń Polaków dzisiaj...
  doceń 2
 • N.
  15.03.2016 12:07
  No cóż... znam trochę ludzi, którzy czytają nawet jedną książkę dziennie. Sama czytam niewiele mniej (książka na dwa dni), a większość znajomych też sięga po książki często - ale nikt się nas o to nie pyta, więc ani Biblioteka Narodowa, ani Gazeta Wyborcza o tym nie wiedzą :P Na jakiej podstawie ten raport?
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama