Nowy numer 24/2018 Archiwum

Kukiz'15 komentuje wyrok TK

Jedynym wyjściem po środowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli ustawy o TK jest zmiana konstytucji - ocenili politycy klubu Kukiz'15.

"Trybunał Konstytucyjny zawiązał właśnie - po Platformie Obywatelskiej i Prawie i Sprawiedliwości - trzeci już węzeł gordyjski, z którego jedynym wyjściem jest zmiana konstytucji" - mówił rzecznik klubu Kukiz'15 Jakub Kulesza, komentując środowe orzeczenie TK.

"Albo wszystkie stronnictwa sejmowe się opamiętają i w końcu się dogadają co do tego, jak konstytucja ma być zmieniona, albo czeka nas niestety trwały, długotrwały, ciężki kryzys państwa prawa" - dodał inny polityk klubu Kukiz'15 Jacek Wilk.

Poseł nawiązał też do wypowiedzi premier Beaty Szydło, która we wtorek powiedziała, że decyzja TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale nie będzie orzeczeniem "w myśl obowiązującego prawa"; oświadczyła też, że nie może łamać konstytucji, publikując taki dokument. W ocenie posła Wilka decyzja TK to jest wyrok.

"W każdej procedurze, czy to karnej, cywilnej, administracyjnej, nawet jeżeli ktoś ma fundamentalne zastrzeżenia co do wyroku - z powodu np. jego nieodpowiedniej procedury czy nawet składu sędziowskiego - to on ma domniemanie prawomocności, dopóki nie zostanie uchylony przez inny organ" - zaznaczył.

Według Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15) jeśli rząd nie będzie chciał opublikować wyroku i uzasadnienia TK, nastąpi "kolejne stadium kryzysu konstytucyjnego". Jak ocenił, nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z konstytucją i "paraliżuje Trybunał". Jednak - jak mówił - jeśli Trybunał orzeka tylko na podstawie konstytucji, pomijając ustawę, a jednocześnie tę konstytucję łamie, to pozwala stawiać tezę, że Trybunał również w tej chwili jest zaangażowany w ten spór konstytucyjny.

Rzymkowski podkreślił, że marzeniem jego ugrupowania jest odpolitycznienie TK.

Klub Kukiz'15 przygotował swój projekt zmiany konstytucji. Przewiduje on wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności z konstytucją ustawy o TK przez Sąd Najwyższy. W projekcie znalazł się również zapis mówiący o tym, że kadencja sędziów TK wybranych przed dniem wejścia w życie tej ustawy wygasa w ciągu 60 dni; w ich miejsce mają zostać powołani nowi sędziowie.

« 1 »

Zobacz także

 • Kris
  09.03.2016 18:30
  Hmm ciekawe, bardzo ciekawe. Miałem jednak na studiach ks.prof. który mawiał :" człowiek lub grupa ludzi gdy złe decyzje podejmą na początku, muszą długo, bardzo długo udowadniać nie tylko nam lecz i temu który sądzi niewidoczny że ich decyzje były li tylko błędem niewiedzy". Te słowa pozostały mi w pamięci mimo już 17 lat od ich wypowiedzenia. I tak myślę czy stowarzyszenie czy jak tam Kukiz15 się zwie ma prawo moralne nauczać skoro wielu z nich swą moralnością nauk Bożych za swe przyjmować nie powinni. A zatem jak w państwie na wskroś katolickim mogą używać słów wzniosłych samemu do nich się nie stosując?
  doceń 4
 • MarianNowak
  09.03.2016 19:26
  Szkoda, że pan Rzymkowski nie wie, że TK jest właśnie po to ustanowiony, żeby rozstrzygać spory konstytucyjne i bez jego zaangażowania w nie - moglibyśmy tylko mówić o bezczynności trybunału.
 • yt
  09.03.2016 22:55
  Popieram. Mamy bezsensowny ustrój i konstytucję napisaną zupełnie fatalnie (przykład: brak zasady, że prawo nie działa wstecz - jak to w ogóle mogło przejść w państwie cywilizacji podobno łacińskiej?). Trzeba jeszcze zmienić ordynację wyborczą, zmienić zasady finansowania partii politycznych, odciąć media od finansowania z budżetu i uwolnić rynek. Wszystko runie w pierwszej chwili - ale na zgliszczach zbuduje się nowe, a póki co to jest Babilon.
  doceń 1
 • abwin
  10.03.2016 00:52
  Wyrok TK został podjęty z naruszeniem prawa, więc nie jest prawomocny. Ponadto TK w składzie odziedziczonym po rządach PO-PSL jest ciałem politycznym, co jest sprzeczne z zasadą niezawisłości.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama