Nowy numer 24/2018 Archiwum

Szwajcarzy podtrzymali niekorzystne podatki dla rodzin

Podwójnym NIE zakończyło się referendum w Szwajcarii. Mieszkańcy tego kraju opowiedzieli się przeciw zmianie niekorzystnego dla rodzin prawa podatkowego oraz przeciw automatycznemu wydalaniu cudzoziemców skazanych na co najmniej trzyletnie wyroki.

O ile z tego ostatniego wyniku episkopat Szwajcarii wyraził zadowolenie, o tyle pierwszą decyzją jest rozczarowany, choć, jak podkreśla, można się jej było spodziewać ponieważ społeczeństwo jest mocno spolaryzowane w swoich poglądach o małżeństwie i rodzinie. Dowodem tego, jak podkreślają biskupi, był chociażby Synod na temat rodziny.

Wskazują oni jednak, że nawet negatywny wynik referendum podkreślił pozytywne znaczenie rodziny w społeczeństwie szwajcarskim. Także bowiem ci, którzy opowiedzieli się przeciwko zmianom fiskalnym dla małżeństw, wskazywali, że rodzina stanowi przyszłość społeczeństwa. Inicjatywa referendalna była zatytułowana: „Dla małżeństwa i rodziny – NIE niedogodnościom dla par małżeńskich”.

Zgodnie z prawem tego kraju osoby będące z związku małżeńskim rozliczają się wspólnie, a to, kiedy oboje pracują, oznacza wyższe podatki. Natomiast ludzie żyjący w konkubinatach są opodatkowani indywidualnie, a zatem oddają fiskusowi mniej.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama