Nowy numer 25/2018 Archiwum

Prezydent: Brakuje tablicy upamiętniającej wyklętych

Prezydent Andrzej Duda uważa, że na Grobie Nieznanego Żołnierza brakuje tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. "Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć" - powiedział prezydent.

Prezydent z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych we wtorek wziął w uroczystościach na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Duda podkreślił, że Grób Nieznanego Żołnierza to miejsce "dumy polskiego narodu z jego bohaterów i obrońców, którzy polegli za ojczyznę". "Wielu z nich nawet nie ma grobu. Brakuje dziś w tym miejscu niezwykle ważnej tablicy, która na tym grobie musi się w najbliższym czasie znaleźć. To tablica upamiętniająca bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. Tutaj czeka na nich miejsce" - powiedział Duda.

"To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją. Żyją dotąd, dopóki istnieje pamięć o nich, dopóki pamięta o nich Polska. Komuniści być może zabili wielu z nich, ale nie zdołali zamordować tego, co najważniejsze. Odebrali im życie, ale nie odebrali ducha, bo ich duch jest duchem ojczyzny" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że to święto zostało ustanowione z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm. "Trzeba w tym kontekście wspomnieć, że to nie tylko kwestia instytucjonalna. To zasługa tych wszystkich, którzy tą pamięć w sercach przenieśli. Kiedy mówimy o Żołnierzach Niezłomnych, o tych, którzy walczyli z bronią w ręku, musimy także pamiętać o wszystkich tych, którzy byli z nimi" - mówił Duda.

« 1 »

Zobacz także

 • Savonarola
  02.03.2016 02:21
  To straszne,ze po tylu latach demokracji i wolnosci nie ma jeszcze pomnikow ,nie mowiac juz o zwyklych tablicach upamietniajacych tak zwanych zolnierzy wykletych.Dobrze ze internetowe wydanie Goscia w calosci zostalo poswiecone tym,ktorzy walczyli z komuna o wolnosc i niepodleglosc.Warto chyba dodac,ze wiekszosc spoleczenstwa polskiego miala juz dosyc wojny i po 1945r roku poparcie dla zolnierzy wykletych bylo raczej symboliczne.
  doceń 0
 • JAWA
  21.03.2016 17:23
  dziwna nazwa "wyklęci"
  powinno być Niezłomni
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama