Nowy numer 50/2018 Archiwum

Poradnik 500 plus

Jak otrzymać 500 zł na dziecko? Oto szczegóły programu 
500 plus w pytaniach i odpowiedziach.


Pięćset złotych przysługuje na drugie i kolejne dziecko bez progu dochodowego. Świadczenie już na pierwsze dziecko przysługuje wtedy, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł. Świadczenie będzie wypłacane dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat. Oficjalny wniosek o wypłatę świadczenia można pobrać ze strony www.mpips.pl. Warto też odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, gdzie w specjalnej zakładce dotyczącej programu będą podawane oraz uzupełniane szczegółowe informacje na temat świadczenia.
Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące programu 500 plus.


1. Jesteśmy rodzicami jedynaka. Czy przysługuje nam świadczenie?


Tak, ale wyłącznie w przypadku gdy dochód na jedną osobę w rodzinie wynosi poniżej 800 zł netto. Dla rodzin wychowują­cych dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto.


2. Jestem mamą 18-letnich bliźniąt, 12-letniej córki i 10-letniego syna. Ile pieniędzy dostaniemy?


Program obejmuje wyłącznie dzieci do ukończenia 18 lat życia. Świadczenie na pierwsze dziecko jest uzależnione od dochodu, na kolejne już nie. Jeśli więc dochód w rodzinie nie przekracza 800 netto, rodzina otrzyma 1000 zł (na 12- i 10-letnie dziecko). Jeśli dochód jest wyższy, otrzyma 500 zł.


3. Prowadzę rodzinny dom dziecka. Czy otrzymamy pieniądze z programu?


Tak, pieniądze otrzymają także rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.


4. Jestem mamą dziecka niepełnosprawnego. Ile pieniędzy otrzymam?


Wysokość świadczenia nie zmienia się i niezależnie od tego, czy dziecko jest pełno-, czy niepełnosprawne, zawsze wynosi 500 zł. Zmienia się natomiast kryterium dochodowe otrzymanego świadczenia: w przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne – pieniądze na pierwsze dziecko przysługują już wtedy, gdy na osobę w rodzinie przypada mniej niż 1200 zł.


5. Pobieram zasiłek rodzinny. Boję się, że gdy przyjmę 500 zł na dziecko, mój dochód wzrośnie, przez co stracę dotychczasowe świadczenia. Czy to prawda?


Nie. 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do innych świadczeń, m.in. z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych. Jednym słowem, przy pobieraniu innego rodzaju świadczeń nic się w konkretnej rodzinie nie zmienia. Będzie otrzymywała zarówno dawne świadczenia, jak i pieniądze z programu 500 plus.


« 1 2 3 »
oceń artykuł
 • pinset
  03.03.2016 15:51
  Tekst zawiera nieprawdziwą informację: "Świadczenie będzie wypłacane dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat."

  Faktycznie bowiem świadczenie będzie wypłacane drugiemu dziecku do ukończenia 18 roku życia przez pierwsze. I podobnie - kolejnym.

  Jeśli to błąd redakcji - trzeba poprawić i wyjaśnić.
  doceń 1
 • pinset
  03.03.2016 15:56
  Drugą fałszywą informacją jest adres www - odnośnik kieruje na stronę, która ma charakter komercyjny. To oczywisty fake.

  Co się tu wyprawia?
 • Jarek Kosendiak
  01.04.2016 18:31
  Parę razy pisałem już o programie 500+ i wygląda na to, że wykrakałem.

  Weźmy taki przypadek: Dziewczyna jest na studiach, jej chłopak już po i pracuje. Planują się pobrać i mieć dzieci. Ponieważ dziewczyna nie pracuje (albo pracuje w weekendy i mało zarabia), to zasiłek jej się należy. Jednak jeżeli wyjdzie za mąż, to wliczany będzie również dochód jej męża. W takim wypadku utraci prawo do zasiłku, jeżeli jej mąż zarabia wystarczająco dużo. Nie jest to rzadkością, szczególnie w dużym mieście, a jeżeli kobieta ma jakiekolwiek dochody, to po zsumowaniu z dochodami męża prawdopodobnie wyjdą nad kreską).

  Osoby niewierzące nie będą miały dylematu – wybiorą bardziej korzystne rozwiązanie – samotna matka + kochanek. Dla Chrześcijan takie życie jest trudne do zaakceptowania. Mamy więc problem w postaci dyskryminacji Chrześcijan. Gdyby taki program przegłosowali zdeklarowani lewacy, to byłby sygnał aby w najbliższych wyborach zagłosować przeciw nim. Co jednak robić jak takie ustawy wymyślają ludzie powołujący się na wartości chrześcijańskie?

  Co myślicie o takim rozwiązaniu: Śluby państwowe powstały chyba gdzieś za Napoleona, a wcześniej były one wyłącznie w gestii Kościoła i jakoś całkiem nieźle to działało. Może warto powrócić do tej tradycji? Po prostu idąc do ołtarza prosić księdza o ślub kościelny bez skutków cywilnych. Wtedy można by brać zasiłki, jednocześnie żyć zgodzie z sumieniem w związku sakramentalnym. Przykre że trzeba się uciekać do takich rzeczy, ale z drugiej strony skoro państwo opodatkowuje Chrześcijan by dać zasiłki lewakom, to trzeba się przed tym jakoś bronić. Może takie działanie jest nieuczciwością wobec (nieuczciwego?) państwa, a może to zwykła roztropność obliczona na to by Chrześcijanie nie dali się ekonomicznie wykończyć? Jak sądzicie, dobrze rozumuję?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji