GN 19/2022 Archiwum

26 mln odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka

NFOŚiGW i Fundacja Lux Veritatis zawarły ugodę, na podstawie której fundacja otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Warszawski sąd umorzył postępowanie w tej sprawie w związku z zawarciem ugody.

Sędzia Mariusz Solka poinformował w poniedziałek, że Fundacja Lux Veritatis otrzyma ponad 26 mln zł odszkodowania, wraz z odsetkami, za cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. "Sąd umorzył postępowanie w związku z zawarciem ugody. Sąd zaakceptował tę ugodę" - powiedział sędzia.

Sprawa dofinansowania geotermii toruńskiej trwa od 2007 r., kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał 27 mln zł dotacji fundacji "Lux Veritatis" o. Tadeusza Rydzyka na poszukiwania wód geotermalnych. W połowie 2008 r. NFOŚiGW wypowiedział jednak umowę na dofinansowanie, wskazując na liczne wątpliwości dot. prawidłowej realizacji umowy. Mimo cofnięcia dotacji, fundacja Lux Veritatis zdecydowała się na realizowanie przedsięwzięcia.

Dziś "Nasz Dziennik" na pierwszej stronie poinformował o zawarciu ugody, jednak nie ujawniono żadnych szczegółów jej treści. Miały one pozostać tajemnicą do czasu orzeczenia sądowego.

"Nasz Dziennik" pisał dziś, że zerwanie umowy na dofinansowanie odwiertów miało podłoże polityczne. Umowa została zerwana w maju 2008 roku po objęciu władzy przez koalicję PO-PSL. Dowodem na polityczne tło sprawy jest - jak pisze "Nasz Dziennik" - notatka służbowa pracowników NFOŚiGW po spotkaniu z wiceministrem środowiska Stanisławem Gawłowskim. Według informacji "ND" to właśnie Gawłowski polecił zbadanie możliwości wypowiedzenia umowy. Treść notatki ujawnił wczoraj prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Sędzia Mariusz Solka ocenił w poniedziałek 22 lutego, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji. "Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny" - podkreślił. Jak mówił, wypowiedzenie miało na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie Narodowego Funduszu.

Fundacja protestowała przeciw cofnięciu jej dofinansowania, ale bezskutecznie. W 2009 r. ruszył proces cywilny, jaki fundacja wytoczyła NFOŚiGW, żądając 27 mln zł odszkodowania za wypowiedzenie umowy o dotację na wykonanie odwiertu geotermalnego w Toruniu. Straty poniesione w związku z cofnięciem dotacji Fundacja obliczyła na 50 milionów złotych - pisze "Nasz Dziennik".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze