Nowy numer 25/2018 Archiwum

Rewolucja we włoskim Kościele?

O zmniejszeniu liczby włoskich biskupstw debatuje się już od dziesiątków lat. Papież Paweł VI w 1964 roku mówił o "nadmiernej liczbie diecezji".

Kościół w tym kraju z 48,5 mln katolikami ma największą konferencję biskupią w Europie i jedną z największych na świecie. Dla porównania Polska z 32,5 mln katolikami ma 44 diecezje. Jak zauważa tygodnik wiele włoskich diecezji ma sięgające starożytności pochodzenie i są one dumne ze swych wczesnochrześcijańskich fundamentów.

"Aby zaradzić temu przerostowi watykańska Kongregacja ds. Biskupów, która jest odpowiedzialna za prawne zarządzanie diecezjami przedłożyła Konferencjom Regionalnym Episkopatu Włoch propozycję reform i poprosiła aby do sierpnia tego roku przedstawiły plan zmniejszenia liczby diecezji - czytamy w "Famiglia Cristiana".

O zmniejszeniu liczby włoskich biskupstw debatuje się już od dziesiątków lat. Papież Paweł VI w 1964 roku mówił o "nadmiernej liczbie diecezji". Problem ten poruszył Franciszek podczas swojego pierwszego po wyborze na papieża spotkania z włoskimi biskupami w maju 2013 r. Konferencja Episkopatu Włoch CEI zwróciła się do Watykanu z pytaniem jakimi kryteriami należy się kierować przy przeprowadzeniu redukcji.

Przed trzydziestoma laty Kościół we Włoszech miał 325 diecezje. Pierwsza redukcja nastąpiła poprzez fuzję kilku diecezji w 1986 roku za pontyfikatu św. Jana Pawła II i towarzyszyły jej liczne protesty. Ówczesny prefekt Kongregacji ds. Biskupów, kard. Lucas Moreira Neves mówił, że 119 to idealna liczba diecezji we Włoszech. "Famiglia Cristiana" zwraca uwagę, że liczba ta stała się znowu aktualna.

« 1 »

Zobacz także

 • KJ
  30.01.2016 19:17
  A czy ktoś podaje jakiś racjonalny argument za likwidacją części diecezji? Potrafię podać kilka za utrzymaniem obecnej liczby i za znacznym zwiększeniem ilości diecezji w Polsce, ale w drugą stronę?
  doceń 3
 • Łukasz
  30.01.2016 20:45
  Mieszkałem we Włoszech przez 2 lata, podzielam opinię że z mojej obserwacji mniej więcej 2-3 diecezje włoskie odpowiadają 1 polskiej w sensie powierzchni, liczb wiernych...
  doceń 0
 • Horowski
  31.01.2016 08:48
  (Do KJ - i nie tylko). Mieszkam w Rzymie od roku 2000, ale znam też inne miejscowości. We Włoszech istnieją diecezje bardzo małe, nawet liczące tylko 50 tys. mieszkańców, a procent regularnie praktykujących jest o wiele niższy niż w Polsce. W wielu regionach górskich w Apeninach są miejscowości, które się wyludniły, bo ludzie przenieśli się do dużych miast, a taka mała diecezja obejmuje dziś jedno powiatowe miasteczko i grupę pomniejszych plus te na wpół wyludnione wioski. Demografia jest nieubłagalna i z tych terenów nie będzie powołań, bo nie ma tam młodych ludzi. Połączenie diecezji w większe pomoże zapewnić wszystkim posługę duszpasterską. Poza tym każda diecezja to kuria, archiwum itd. tzn. stuktury, które trzeba utrzymać. Seminaria już od dawna są regionalne, bo nie miałoby sensu utrzymywanie ich w każdej diecezji z osobna.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama