GN 41/2019 Archiwum

Papież: Co innego słabość, co innego zepsucie

Prośmy Boga, aby słabość, prowadząca nas do grzechu, nigdy nie zamieniła się w zepsucie – mówił papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

 Okazją, by powrócić do tego tematu było pierwsze dzisiejsze czytanie liturgiczne (2 Sm 11,1-4a.5-10a.13-17.27c), mówiące o biblijnej historii Dawida i Batszeby. Ojciec Święty wskazał, że diabeł sprawia, iż ludzie zepsuci nie odczuwają potrzeby Bożego przebaczenia.

Na wstępie Franciszek zauważył, że każdy z nas grzeszników może prosić Boga o przebaczenie win, a jeśli czynimy to szczerze, to możemy być również pewni, że to przebaczenie otrzymamy. Problem powstaje wówczas, kiedy człowiek jest zepsuty i nie odczuwa potrzeby, by prosić Pana Boga o przebaczenie swoich grzechów, bo wystarcza jemu władza, na której opiera się jego zepsucie.

Taką postawę zajmuje Dawid, zakochawszy się w Batszebie, małżonce Uriasza, jednego z dowódców swego wojska, walczących z daleka od domu. Dopuściwszy się cudzołóstwa i dowiedziawszy się, że kobieta zaszła w ciążę, Dawid obmyślił plan ukrycia swego grzechu. Odwołał Uriasza z frontu, i zaproponował jemu, by udał się do swego domu. Ten jednak, z uwagi na to, że jego żołnierze umierali w walkach nie skorzystał z królewskiej propozycji. Wówczas Dawid kazał go upić, ale i w tej sytuacji nie poszedł do domu, by odpocząć i być z żoną. Wówczas napisał Dawid list do wodza swych wojsk, Joaba i posłał go za pośrednictwem Uriasza. Napisał w nim: Postawcie Uriasza tam, gdzie walka będzie najbardziej zażarta, potem odstąpicie go, aby został ugodzony i zginął. Skazał go na śmierć.

Papież zauważył, że Dawid jest święty, chociaż był grzesznikiem. Popadł w pożądliwość, a jednak Bóg go bardzo umiłował. Ten wspaniały, szlachetny Dawid dopuściwszy się cudzołóstwa czyni wszystko, co w jego mocy, aby ukryć swój grzech, aż po zabójstwo wiernego wojownika.

„To wydarzenie w życiu Dawida ukazuje nam, że każdy z nas może przejść przez podobne doświadczenie, przejść od grzechu do zepsucia. Dawid czyni tutaj pierwszy krok ku zepsuciu. Ma władzę, dysponuje siłami. Zatem zepsucie jest grzechem łatwiejszym dla nas wszystkich, którzy mamy pewną władzę, zarówno władzę kościelną, religijną jak ekonomiczną, czy polityczną ... Bo diabeł sprawia, że czujemy się bezpiecznie: mnie się to uda” – powiedział Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił, że mogą być takie sytuacje, w których nawyk grzechu lub fałszywe poczucie bezpieczeństwa sprawiają, iż grzech przestaje być grzechem, a staje się zepsuciem.

„Pan zawsze przebacza. Ale jedną z najbardziej odrażających cech zepsucia jest to, że człowiek, który jemu ulega nie odczuwa potrzeby proszenia o przebaczenie ... Pomódlmy się dzisiaj za Kościół, począwszy od nas, za papieża, za biskupów, za kapłanów, za osoby konsekrowane, za wiernych świeckich: «Zachowaj nas Panie od zepsucia. Tak Panie, wszyscy jesteśmy grzesznikami , ale obyśmy nigdy nie byli zepsuci!». Prośmy o tę łaskę” – zakończył swoją homilię Ojciec Święty.

« 1 »

Zobacz także

 • yeti
  29.01.2016 20:00
  Ci którzy nie rozumieją grzechu Dawida ,wytłumaczenie znajdą tutaj:" Popchnięto mnie, popchnięto, bym upadł,
  lecz Pan mi dopomógł.
  14 Pan, moja moc i pieśń,
  stał się moim Zbawcą.
  15 Okrzyki radości i wybawienia
  w namiotach ludzi sprawiedliwych:
  Prawica Pańska moc okazuje,
  16 prawica Pańska wysoko wzniesiona,
  prawica Pańska moc okazuje.
  17 Nie umrę, lecz będę żył
  i głosił dzieła Pańskie.". Popchnięto ?. To pokusa ponad siły opamiętania i hamulce moralne z jednoczesnym zniesieniem poczucia grzechu.Takie działania na człowieka były już wtedy praktykowane przez niewidocznych sędziów ludzkich dusz.Najpierw kara czyli odebranie woli a potem w tym stanie popchnięcie w grzech.Oczywiście Bóg na to patrzył i sprawiedliwie uchronił Dawida przed tymi przeklętymi sędziami.
 • Gość
  29.01.2016 21:32
  Nauka płynąca z historii Dawida to pozbyć się męża swojej kochanki i już można legalnie cudzołożyć i zostać świętym. Ha ha.
  doceń 3
 • Bożena B-K
  30.01.2016 06:53
  Zepsucie pieniądzem jest gorszym grzechem niż cudzołóstwo, które jest grzechem przeciw danej osobie. kłamstwo i z złodziejstwo niszczy innych ludzi. Grzech jest grzechem i na równi umieszczana jest w Piśmie Świętym nienawiść z zabójstwem.
  doceń 1
 • krzyk ciszy
  30.01.2016 10:15
  Wielu czytelników komentujących nie potrafi czytać ze zrozumieniem i swoje wypowiedzi formułuje na podstawie wyrwanego z kontekstu fragmentu. By zrozumieć całość historii Dawida odsyłam do lektury Pisma Świętego...
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL