Nowy numer 13/2020 Archiwum

Rebelo de Sousa nowym prezydentem Portugalii

Marcelo Rebelo de Sousa został wybrany na nowego prezydenta Portugalii. Jak podała w Lizbonie Komisja Wyborcza, polityk centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) zdobył w niedzielnych wyborach 52 proc. głosów.

Wynik ten oznacza, że nie będzie konieczna druga tura wyborów.

Według wstępnych rezultatów, po przeliczeniu ponad 99 proc. głosów, główny rywal zwycięzcy, były rektor uniwersytetu lizbońskiego Antonio Sampaio da Novoa, otrzymał niespełna 23 proc. głosów.

Dość nieoczekiwania na trzecim miejscu znalazła się Marisa Matias z radykalnego Bloku Lewicy (BE), która zdobyła 10 proc. głosów. Dopiero czwartą pozycję zajęła Maria de Belem, była minister zdrowia i do niedawna przewodnicząca Partii Socjalistycznej (PS) z 4 proc. głosów.

W niedzielnych wyborach wystartowało 10 kandydatów.

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek wszyscy rywale pogratulowali Rebelo de Sousie zwycięstwa. On sam w pierwszym wystąpieniu zapowiedział, że będzie współpracować z reprezentującym odmienną opcję polityczną socjalistycznym rządem. "W tych wyborach nie było zwycięzców i pokonanych. Będę prezydentem wszystkich Portugalczyków" - podkreślił Rebelo de Sousa.

Na najwyższym urzędzie w państwie 67-letni Marcelo Rebelo de Sousa zastąpi swego partyjnego kolegę, Anibala Cavaco Silvę, który odchodzi po dwóch pięcioletnich kadencjach.

Rebelo de Sousa, wybitny prawnik, elastyczny polityk i utalentowany, budzący sympatię komentator telewizyjny był absolutnym faworytem niedzielnego głosowania.

Jako jeden z czołowych polityków centroprawicowej PSD "profesor Marcelo", jak nazywają go powszechnie rodacy, otrzymywał w sondażach ponad 50, a nawet 60 proc. głosów już w pierwszej turze.

« 1 »

Polecamy

  • małorolmałolat
    26.01.2016 19:18
    komentarz dość luźno związany z wiadomością: w Portugalii zniesiono (tymczasowo?) dwa święta kościelne i dwa państwowe; u nas należałoby prawie wszystkie święta (poza Nowym Rokiem, Poniedziałkiem Wielkanocnym i Bożym Narodzeniem) przenieść na sobotę, zniknie koszmar długich weekendów
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama