Nowy numer 25/2018 Archiwum

Obmycie nóg także dla kobiet

Papież postanowił, że nie tylko mężczyźni i chłopcy, ale „wszyscy członkowie Ludu Bożego” będą odtąd mogli, po odpowiednim przygotowaniu być dopuszczeni do obrzędu obmycia stóp. W Watykanie opublikowano list Franciszka w tej sprawie do prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha oraz odpowiedni dekret tej dykasterii.

W papieskim liście czytamy, że Ojciec Święty po dogłębnej analizie doszedł do wniosku, że należy zmienić zasady dostępu do obrzędu obmycia stóp, aby odtąd mogli w nim brać udział odpowiednio przygotowani wszyscy członkowie Ludu Bożego.

Natomiast dekret prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Roberta Saraha przypomina, że dotychczasowe normy dotyczące obmycia stóp zawarte są w dekrecie Piusa XII Maxima Redemptionis nostrae misteria, z 30 listopada 1955 r. Mowa w nim, że w Wielki Czwartek podczas Liturgii Wieczerzy Pańskiej celebrans pod odczytaniu fragmentu Ewangelii wg. św. Jana może obmyć stopy dwunastu mężczyznom. Gest ten symbolizuje pokorę i miłość Chrystusa wobec swoich uczniów, a dokonujący go biskupi i kapłani upodabniają się wewnętrznie do Chrystusa. Obecnie duszpasterze mogą wybrać grupę wiernych, która reprezentowałaby różnorodność i jedność różnych części Ludu Bożego. Mogą w jej skład wchodzić zarówno mężczyźni jak i kobiety, a także osoby młode jak i starsze, zdrowi i chorzy, osoby duchowne, osoby konsekrowane jak i świeccy.

Jednocześnie Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina duszpasterzom o obowiązku prawidłowego pouczenia zarówno wybranych wiernych jak i pozostałych wiernych, aby w tym obrzędzie brali udział świadomie, czynnie i owocnie.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  22.01.2016 11:29
  Ja, po dogłębnym rozważeniu, zaczynam szukać tradycyjnych duszpasterzy, może nawet z Bractwa Piusa X....?
 • Nab
  22.01.2016 13:59
  Bardzo zły pomysł... Wspomnijmy - ilu kobietom/dziewczętom obmywał nogi Pan Jezus? A przecież to wydarzenie towarzyszące ostatniej wieczerzy jest źródłem tego obrzędu. Papież Franciszek "poprawia" Pana Jezusa...? Coś mocno tu wydziela bardzo brzydką woń...i nie są to stopy ludzi ani ich skarpetki.
  doceń 10
 • NJ
  22.01.2016 20:20
  Bardzo mnie zdziwiło oburzenie tu na forum. Zdziwiło mnie też udział kobiet w jako nowość. W moim kościele (katolickim) w USA, jak i w znanych mi innych kościołach odkąd pamiętam (tzn. od 1998 czyli od początku mojego pobytu w Stanach) w obrzędzie obmywania stóp uczestniczą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

  Jeszcze bardziej zdziwiło mnie to, że podczas liturgii Wielkiego Czwartku w polskich kościołach obrzęd ten jest rzadko praktykowany, chociaż stanowi centralną część liturgii. Jest za to czas na różne dziwne podziękowania księży sobie nawzajem za to, że odprawili Mszę św.
 • tango francesco
  24.01.2016 15:10
  Rozumiem że "odpowiednio przygotowanymi członkami ludu bożego" są nastoletnie muzułmanki z poprawczaka i papcio Franek w tym roku znowu zaprosi je do wzięcia udziału w tym obrzędzie
  doceń 8

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama