Nowy numer 24/2018 Archiwum

"NZZ": Polityka Merkel zakończyła się fiaskiem

Wiodący dziennik szwajcarski "Neue Zuericher Zeitung" (NZZ) ocenił w opublikowanym w niedzielę komentarzu, że liberalna polityka migracyjna kanclerz Angeli Merkel zakończyła się fiaskiem. Autor komentarza wzywa Berlin do powrotu do "Realpolitik".

Komentator przypomina, że Niemcy przyjęły w zeszłym roku ponad milion uchodźców. Jeszcze na jesieni Merkel zapewniała, że Niemcy "dadzą radę".

"Obecnie z każdym dniem staje się coraz bardziej widoczne, że problem imigrantów jest dla Niemców zbyt dużym ciężarem" - pisze autor komentarza. Jak dodaje, zdolność Merkel do politycznego działania "jest narażona na szwank".

"W jej własnej partii CDU wrze. Jej partnerzy koalicyjni SPD i CSU dystansują się od niej, domagają się (przywrócenia) kontroli granicznych, wyznaczenia kwot uchodźców, stawiają ultimatum" - czytamy w komentarzu.

"NZZ" zwraca uwagę, że niemieckie władze "nie panują nad sytuacją". "Nikt nie wie, ilu terrorystów znajduje się wśród uchodźców" - krytykuje komentator.

Szwajcarski dziennik przyznaje, że w obecnej sytuacji "nie ma łatwych i humanitarnych rozwiązań". "Pierwszym krokiem byłoby jednak "odejście od przekornego optymizmu i powrót do polityki realnej (Realpolitik)" - sugeruje "NZZ". - Pani kanclerz powinna dziś właściwie powiedzieć: "Tego (zadania) nie da się wykonać".

Omówienie komentarza z "NZZ" zamieściła w swoim serwisie agencja dpa.

 

« 1 »

Zobacz także

 • tantkiewicz
  17.01.2016 15:29
  Niemcy doprowadzili UE do całkowitej RUINY, gdyż budowali UE na FUNDAMENCIE NIEMIECKIM zamiast na FUNDAMENCIE WARTOSCI EUROPEJSKICH. Apeluję do Pana Prezydenta Dudy i Pani Premier Szydło o zapropowanie UE, budowe UE pod przewodnictwem Polski i innych krajów, aby UE wyciągnąć z całkowitej RUINY do której doprowadziły ją NIEMCY!!!
  doceń 3
 • gość
  17.01.2016 19:19
  unia powinna się rozlecieć bo w takie formie to tylko niepotrzebne marnowanie środków finansowych - może zacznie Polska, Anglia, Węgry - jest coraz więcej Państw chętnych, ostatnio nawet Włochy odseparowały się od niej
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama