Nowy numer 25/2018 Archiwum

USA: Biskupi za ograniczeniem dostępu do broni

Biskupi Stanów Zjednoczonych z aprobatą przyjęli pakiet ustaw wprowadzonych prezydenta Baracka Obamę, które dotyczą ograniczenia przemocy związanej z używaniem broni palnej.

Przepisy te nie naruszają jednak drugiej poprawki do konstytucji USA, która uznaje prawo Amerykanów do posiadania broni. Mają tylko utrudnić jej zakup przez niektóre osoby, na przykład z zaburzeniami psychicznymi.

„Choć żaden środek nie wyeliminuje wszystkich aktów przemocy popełnianych z użyciem broni palnej, to jednak z uznaniem przyjmujemy starania mające chronić życie i zapewnić większe bezpieczeństwo naszym wspólnotom” – powiedział abp Thomas Gerard Wenski. Przewodniczący komisji amerykańskiego episkopatu zajmującej się sprawiedliwością wewnętrzną i ludzkim rozwojem dodał, że ma nadzieję, iż Kongres podejmie ten problem bardziej zdecydowanie, z uwzględnieniem wszystkich jego aspektów.

„Do rozsądnych regulacji trzeba dołożyć także pogłębioną debatę, do której zostaną włączone służby socjalne posługujące osobom chorym psychicznie. Trzeba przy tym pamiętać, że w większości przypadków osób cierpiących na tego typu dolegliwości małe jest prawdopodobieństwo, by popełniły one akty kryminalne” – powiedział abp Wenski.

Według badań z 2013 r. 62 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych opowiada się za większą kontrolą nad dostępem do broni. Co roku od jej użycia ginie w tym kraju ponad 30 tys. osób.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  09.01.2016 05:09
  Teraz jeśli będziesz przeciwko demokratom to będzieszuważany za nienormalnego. Może to być powodemdo odebrania pozwolenia na broń.I tak powoli rośnie socjalizm.
  doceń 0
 • LOLO
  09.01.2016 06:26
  Ciekawe ile w USA jest ofiar spożywania alkoholu? Ilu chorych, których fizycznie i psychicznie wykańcza alkohol? Ile rozbitych małżeństw, wypadków śmiertelnych pod wpływem alkoholu? Niech więc Biskupi zakażą alkoholu.
  A tak na serio - Ludzie opamiętajcie się! To, że ktoś ma w domu broń palną to chyba nie grzech - a jeśli nie grzech, to chrześcijanin może ją posiadać.
  doceń 0
 • KrzysiekZ
  09.01.2016 10:17
  Zdaniem lewaków, teraz także biskupów broń powinni mieć wyłącznie bandyci.
  doceń 0
 • Anaja
  09.01.2016 12:45
  Bezsensowna decyzja
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama