Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ludzie listy piszą... o ustawie medialnej

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraża zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i proponuje dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę.

"Rada Europy z dużą uwagą śledzi najnowsze reformy legislacyjne przedsięwzięte przez polskie władze. Piszę do Pana dzisiaj, aby wyrazić moje szczególne zaniepokojenie w związku z nową ustawą o publicznych nadawcach medialnych przyjętą przez Sejm i w związku z wpływem, jaki może ona mieć na integralność i niezależność mediów publicznych, jako żywotne warunki prawdziwej demokracji" - głosi list opublikowany na stronach Rady Europy.

Jagland przypomina w nim, że w poniedziałek cztery organizacje dziennikarskie: Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy, Europejska Federacja Dziennikarzy i Komitet Ochrony Dziennikarzy zwróciły się do Rady Europy w sprawie ustawy o mediach publicznych w Polsce.

"Na tej podstawie chciałbym zaprosić Pana do rozpoczęcia dialogu z naszymi ekspertami ds. wolności mediów zagwarantowanej w art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, tak by miał Pan najlepszą możliwą podstawę do swoich rozważań przed podpisaniem tej nowej ustawy" - pisze Jagland.

Art. 10 konwencji stanowi, że "każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe", co nie wyklucza prawa państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych czy telewizyjnych.

Wcześniej we wtorek komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Nils Muiżnieks zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał tzw. ustawy medialnej oraz działał na rzecz zachowania niezależności przez media publiczne w Polsce.

31 grudnia Senat zaakceptował nowelę do tzw. ustawy medialnej, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz PR. Nowelizacja zakłada też zmniejszenie liczebności rad nadzorczych spółek medialnych, a także powoływanie ich nowych organów przez ministra Skarbu Państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Ustawa trafiła do prezydenta.

« 1 »

Zobacz także

 • Gość
  06.01.2016 10:34
  A ja czekam na zmiany w mediach z utęsknieniem już wiele lat i teraz mam nadzieję, że to się stanie. Czekam z niecierpliwością na podpis prezydenta. Media do tej pory były stronnicze i tego nie dało się słuchać, dlatego lepiej pozbyć się było tej telewizornii, a gdy jest nadzieja że to się zmieni, to obce kraje są zaniepokojone, jako polka nie widzę do tego powodu, a jest to znak że w Polsce do tej pory realizowane były obce interesy. Nowy rządzie, trzymam za was, idźcie dalej na przód i nie przejmujcie się skowyciem. Dalej do przodu !!!
  doceń 4
 • GośćDS
  06.01.2016 11:15
  Czy tam sie komuś nie pomieszało ? Jeszcze jesteśmy państwem niepodległym , jedynie stowarzyszonym w UE , która , jak widać, uzurpuje sobie "prawo" do rządzenia w nim !!!
  doceń 4
 • czytelniczka
  06.01.2016 14:33
  publikując bzdury za PAPem służycie zlej sprawie.
  doceń 1
 • krut00
  06.01.2016 15:13
  Ciekawe jak pan sekretarz Thorbjoern się zachowywał kiedy w Polsce zbierano podpisy pod petycją o wpuszczenie telewizji Trwam na multipleks cyfrowy. Czy aby nie chodzi w dalszym ciągu o pociskanie lewackiej propagandy i antychrześcijańskiej ideologii? Wszak pod pozorem artystycznego przekazu odbywały się w Polsce Platformy akty profanacji, zaś ministerstwo kultury uznawało za sztukę każdą antypolską lub antychrześcijańską hucpe, którą nagradzało z pieniędzy podatnika. Prezydent Duda zrobi jeden z większych błędów jeśli nie doprowadzi do uzdrowienia sytuacji w TVP i środkach masowego przekazu. Nie tylko Polski ale żadnego kraju nie stać na takie bezpardonowe szczucie i podjudzanie jakie propaguje PO i jej agenci zatrudnieni w "państwowych" mediach. Platforma dawno już zniszczyła "niezależność" mediów państwowych i głupotą byłoby pozostawienie tych środków w ich rękach. Dziwi mnie że to towarzystwo wzajemnej adoracji jeszcze tam cokolwiek robi. Tym dziennikarzom już dziękujemy, po 70-ciu latach pora wreszcie na polskich dziennikarzy, którzy wiedzą kim są i jakie wartości budują ten kraj.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama