GN 24/2018 Archiwum

Ten rok będzie dobry - dla tego, kto chce

Dobrze jest żyć w takim roku. I umierać też dobrze.

Jaki jest kraj na jedną literę? – Samoa. Piszę o tym, bo tam, na tej Samoa, podobno najwcześniej nastał Nowy Rok. Ale to, oczywiście tylko umowa, że tam i że wtedy. Gdy zaczyna się nowy rok, nie zaczyna się właściwie nic nowego. Taki tam dzień, jak każdy inny, przypadkowo wybrany do roli pierwszego. A jednak przy tej okazji jakaś taka melancholia w człowieku wzbiera, budzi się lęk, może nawet strach. Bo co to będzie. Bo rok temu wielu było takich, co też świętowali, też krzyczeli, sztuczne ognie puszczali, race odpalali, a teraz to się muszą świeczką zadowolić, zapaloną półtora metra nad nimi.

W gruncie rzeczy najgłębszym powodem sylwestrowo-noworocznej refleksji jest lęk śmierci.  To ludziom doskwiera. Niepewność, co stanie się jutro albo i za sekundę. A tyle rzeczy zaplanowanych. A jak się coś zaplanowało, to się to już uważa za swoją własność. Stąd na progu nowego roku taka popularność wróżek, jasnowidzów i innych guślarzy. Ludzie pytają ich o przyszłość nie po to, żeby się dowiedzieć, jak będzie, lecz, w gruncie rzeczy, po to, żeby się uspokoić, że jeszcze nie będzie „najgorszego”. Czyli że, powiedzmy wprost, w najbliższym roku nie umrą. Chcą to usłyszeć, albo choćby wyczytać z kontekstu wróżebnych formułek, ufając, że spece od przepowiadania przyszłości naprawdę coś o tym wiedzą.

Mylą się – guślarze nic nie wiedzą. Guślarze, o ile nie są całkowitymi oszustami (to lepsza ewentualność), przekazują tylko tyle, ile im powie diabeł. A on, owszem, da namiastkę prawdy, żeby wyglądało wiarygodnie, ale potem podrzuci taką „wiedzę”, że delikwent się nie pozbiera. Wpadnie w poczucie fatum, które będzie mu odbierać inicjatywę, zwiększy się jego lęk, a nade wszystko straci wewnętrzny pokój. A to i tak najłagodniejsze możliwe skutki próby wykradania Bogu tego, o czym tylko On sam może decydować.

Nie może być inaczej, bo korzystanie z „konkurencyjnych” wobec Boga źródeł wiedzy, to ciężka obraza Boga. To rzucenie Mu w twarz, że się Mu nie ufa, i że na wszelki wypadek sprawdzi się Go „gdzie indziej”. W ten sposób niektórzy z lęku przed „najgorszym” pakują się w naprawdę najgorsze.

My naprawdę nie musimy wiedzieć więcej, niż wiemy, bo gdyby nam to było potrzebne, otrzymalibyśmy tę wiedzę z legalnego źródła. Skoro Bóg nam nie ujawnia tego, co będzie, to znaczy, że tak jest dobrze. Dobre jest wszystko, co nas spotyka, jeśli jest to zgodne z wolą Bożą. Bo Jego wola chce tylko naszego dobra, więc to będzie dobry rok, niezależnie od tego, czy go przeżyjemy, czy też w jego trakcie umrzemy. Kto żyje w ramionach Boga, ten i umrze w Jego ramionach. A i ten, kto zawoła do Niego choćby w ostatniej chwili. Kto Mu ufa, ten wejdzie w życie. I o to chodzi w każdym roku, w tym także.

Nie musimy żyć w lęku przed złem, bo – jeśli sami nie zechcemy – zło nas nie dotknie. Spotka nas za to wszystko, co najlepsze, jeśli tylko zaufamy Bogu. Wystarczy przyjąć miłość Bożą, wyznać grzech, zerwać z nim i wybrać Jezusa.

To jest dobry rok na umieranie. I na życie też jest dobry. Bo to jest Rok Miłosierdzia. A zatem – dobrego roku.

« 1 »
oceń artykuł
 • MarcinB-om
  02.01.2016 17:28
  Ja całe życie wierzyłem że sam dla siebie jestem wróżką. Sam decyduję, co,gdzie, i kiedy mnie spotka. Jestem w końcu Panem swojego losu, kowalem jak mawia sławne polskie przysłowie. A co na to mówi Biblia?, że jeżeli człowiek twierdzi, "w 2016 roku odłożę 5000 złotych na wycieczkę do wymarzonego kraju", to grzeszy!. Powinno się myśleć,mówić,ufać, w słowa "Jeżeli BÓG pozwoli", to w 2016 zaoszczędzę 5000 złotych, i pojadę na wycieczkę do wymarzonego kraju.
  doceń 4
 • A
  02.01.2016 21:04
  I znowu dziękuję;-)
  doceń 2
 • Aluno
  04.01.2016 09:17
  Dziękuję panie Franciszku i proszę przyjąć z serca płynące życzenia, dla Pana i rodziny na ten rok:
  " Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem."
  doceń 4
 • gut
  07.01.2016 18:05

  A zatem – dobrego roku. ;-)

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji