Nowy numer 43/2020 Archiwum

OECD: Polska służba zdrowia zrujnowana

Autorzy raportu OECD w podsumowaniu blisko 300-stronicowego opracowania piszą, że rośnie długość życia, poprawia się jakość opieki, dostęp do nowoczesnych leków. Jednym z niewielu wyjątków - wymienionych explicite we wstępie - jest Polska - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

"We wszystkich państwach OECD, z wyjątkiem Grecji, USA i Polski, istnieje powszechny dostęp do służby zdrowia", albo: "dzięki wcześniejszej diagnozie w większości państw zwiększyła się długość przeżycia przy zachorowaniu na raka. Wyjątkiem są Polska i Chile" - DGP cytuje raport.

Opracowanie bierze pod lupę stan zdrowia i jakość opieki nad pacjentami w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Jak zaznacza dziennik, przyglądając się kolejnym aspektom opieki medycznej, można zauważyć, jak bardzo Polska odstaje od innych państw OECD, zwłaszcza europejskich.

Na przykład wydatki na zdrowie przedstawiane jako procent PKB - w tej sferze zanotowaliśmy największy wzrost w ostatnich latach, ale mimo to jesteśmy z naszymi nakładami na szarym końcu Europy; źródła finansowania leków - współpłacenie chorego, czyli to, co zostawia pacjent w aptece, jest w Polsce najwyższe - wylicza DGP.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama