Nowy numer 42/2020 Archiwum

Prezydent powoła dziś rząd Beaty Szydło

Podczas uroczystości, która rozpocznie się w Pałacu Prezydenckim o godz. 12. prezydent odbierze też przysięgę od członków nowej Rady Ministrów.

Przed zaprzysiężeniem w Pałacu Prezydenckim, około godz. 9:20, premier Beata Szydło i ministrowie udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz oddadzą hołd ofiarom Powstania Warszawskiego. W kaplicy muzeum odbędzie się nabożeństwo.

Następnie planowane jest złożenie kwiatów pod ambasadą Republiki Francuskiej i wpis do księgi kondolencyjnej w ambasadzie.

Po uroczystości w Pałacu Prezydenckim, około godz. 14, planowane jest powitanie premier Beaty Szydło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i spotkanie z ministrami. Około 15:30 ministrowie pojadą do resortów.

Szydło, która została desygnowana na premiera w miniony piątek, na początku ubiegłego tygodnia zaprezentowała publicznie skład swego gabinetu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Mateusz Morawiecki (minister rozwoju) oraz Jarosław Gowin (minister nauki i szkolnictwa wyższego).

Wśród kilkunastu ministrów m.in. szefem MSZ będzie Witold Waszczykowski, resortem obrony narodowej pokieruje Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości będzie Zbigniew Ziobro.

Nowa premier będzie miała od dziś dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania rządu (expose) i otrzymanie wotum zaufania.

Szydło mówiła w piątek, że chciałaby, aby expose zostało wygłoszone już w tym tygodniu. W mediach pojawiała się w ostatnich dniach informacja, że może do tego dojść w środę. Wotum zaufania dla rządu Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama