Nowy numer 25/2022 Archiwum

Kaczyński o Polsce

Państwo jest w fatalnym stanie, musimy je odbudować, to zadanie rządu Beaty Szydło - powiedział w środę w Krakowie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że państwo polskie musi żyć w sercach i umysłach Polaków.

"Państwo jest w fatalnym stanie, musimy je odbudować, musimy odbudować jego siłę, ale żeby odbudować tę siłę, musimy przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby ono żyło w naszych sercach i umysłach, bo państwo nie jest tylko organizacją, jest też pewnym stanem świadomości, stanem ducha narodu, niektórzy mówią, że jest jakością moralną. Dzisiaj tego brakuje" - powiedział Kaczyński w Krakowie.

Jak dodał, odbudowa państwa to zadanie rządu Beaty Szydło, rządu, który w ścisłej współpracy z prezydentem i klubem parlamentarnym PiS musi pokazać, że polska demokracja jest "czymś żywym". "Pokazać to może tylko w jeden sposób - musi dotrzymać obietnic" - przekonywał prezes PiS.

Kaczyński przypomniał, że Polska 97 lat temu odzyskała niepodległość. "Odzyskaliśmy własne państwo, państwo narodowe, chociaż było zamieszkane wtedy przez wiele narodów, nie tylko przez Polaków. Państwo narodowe jest ogromną wartością, jest czymś, bez czego naród, społeczeństwo zorganizowane w naród nie jest w stanie funkcjonować" - podkreślił.

Jak dodał, Polacy 97 lat temu zabiegali o wolność z bronią w ręku. "Zdobywaliśmy to państwo zbrojnie" - podkreślił prezes PiS.

"Ci, którzy chcieli, żeby Polska odzyskała niepodległość, jako niewielki kraj, ponieśli klęskę, a byli wtedy potężni w całej Europie. To był ogromny sukces naszego narodu" - podkreślił Kaczyński.

Wcześniej politycy PiS, m.in. Kaczyński i kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim w Krakowie.  

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama