Nowy numer 43/2020 Archiwum

Niemcy już nie "dają rady"

Niemieckie MSW poinformowało we wtorek o przywróceniu wobec ubiegających się o azyl Syryjczyków tzw. systemu dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada kraj UE, w którym uchodźca przekroczy unijną granicę.

Rzecznik MSW powiedział, że Niemcy stosują obecnie system dubliński w odniesieniu do wszystkich krajów pochodzenia uchodźców i wszystkich państw UE z wyjątkiem Grecji. "Dotyczy to także obywateli syryjskich, od 21 października".

W sierpniu Berlin postanowił zawiesić system dubliński w przypadku Syrii, oficjalnie rezygnując z odsyłania syryjskich uchodźców do krajów, przez których granice dostali się oni na obszar Unii Europejskiej.

Agencja dpa zwraca uwagę, że odsyłanie występujących o azyl do innych krajów UE może się na razie okazać trudne, ponieważ tylko niewielu uchodźców, którzy ostatnio dotarli do Niemiec, zostało przedtem zarejestrowanych w innym kraju unijnym.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił w końcu października br., że trzeba zmienić system dubliński, który "już nie funkcjonuje".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama