Nowy numer 28/2018 Archiwum

MAK: Rosyjski airbus rozpadł się w powietrzu

Samolot pasażerski, który rozbił się w sobotę na półwyspie Synaj, rozpadł się na części jeszcze w powietrzu - podał w niedzielę rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy MAK. Jest jeszcze zbyt wcześnie na wyciąganie wniosków na temat katastrofy - podkreślono.

Poinformował o tym Wiktor Soroczenko z MAK, który przyjechał na miejscu wypadku.

Później w niedzielę szef Rosawiacji (urzędu odpowiedzialnego za regulację lotnictwa cywilnego) Aleksandr Nieradźko sprecyzował, że fakt, iż szczątki samolotu rozrzucone są na bardzo dużym terenie, dowodzi, że Airbus A321 rozpadł się jeszcze w powietrzu i to na bardzo dużej wysokości.

Airbus A321 należący do rosyjskich linii czarterowych Kogalymavia, znanych też jako Metrojet, zniknął z radarów w sobotę na wysokości blisko 9,5 km po ok. 23 minutach od startu i spadł na pustynny półwysep Synaj, na północy Egiptu. Zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie, w większości turyści wracający do Petersburga z wakacji w Egipcie.

Przyczyna katastrofy jest ustalana. W sobotę egipska filia dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie podała, że to ona doprowadziła do katastrofy, jednak władze egipskie na razie przyjmują wersję o usterce technicznej. Minister lotnictwa cywilnego Egiptu Mohammed Hosam Kamal abu el-Cheir powiedział, że załoga samolotu nie wysyłała sygnału SOS.

Czarne skrzynki z samolotu znaleziono jeszcze w sobotę. W niedzielę egipskie media poinformowały, że tamtejsi technicy rozpoczęli analizę uzyskanych z nich zapisów, ostrzegli jednak, że odczyt może potrwać bardzo długo.

Wkrótce potem Nieradźko powiedział jednak, że nie rozpoczęto jeszcze odczytu danych z czarnych skrzynek.

« 1 »

Zobacz także

 • Darktom
  01.11.2015 19:38
  Rozrzut szczątków świadczy że rozpadł się w powietrzu.Już to stwierdzili?A w naszym bolesnym Smoleńsku po kilu latach "nie potrafią" tego zauważyć MAKi i inne rządowe "eksperty".Oby prawda w końcu nas wyzwalała.
  doceń 1
 • Awa
  01.11.2015 22:11
  Jak rozumiem zgodnie z konwencją Chicagowską:
  doceń 1
 • Awa
  01.11.2015 22:12
  czarne skrzynki są w egipskich rękach
  doceń 1
 • Awa
  01.11.2015 22:14
  wrak został umyty,ziemia zabetonowana,ziemia przesiana sitkiem, śledztwo prowadzi kraj na terenie ktorego samolot spadł, atak terrorystyczny został już na wstępie wykluczony, zostały wysłane smsm o winie pilotów,itp

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama