Nowy numer 22/2020 Archiwum

Chiny odchodzą od polityki jednego dziecka

Na zakończonym w czwartek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin podjęto oficjalną decyzję o odejściu od polityki jednego dziecka, zezwalając wszystkim parom na posiadanie dwójki dzieci - podała agencja Xinhua.

AFP określa tę decyzję jako historyczną i precyzuje, że od dwóch lat obowiązywało już prawo zezwalające na posiadanie dwójki dzieci, jeśli przynajmniej jedno z rodziców było jedynakiem lub jedynaczką. Decyzję podjęto, by przeciwdziałać nierównowadze płci i starzeniu się chińskiego społeczeństwa

Podczas 35 lat prowadzenia przez Chiny tzw. polityki jednego dziecka w kraju tym zamordowano przed narodzeniem 360-400 milionów dzieci. Liczby te podał podczas przesłuchania w amerykańskim Kongresie niewidomy chiński dysydent, prawnik Chen Guangcheng.

Chińscy i zagraniczni socjologowie od lat naciskali na Pekin, by złagodził lub całkowicie zlikwidował przepisy ograniczające liczbę potomstwa. Eksperci zwracali uwagę na poważne problemy społeczne, jakie przyniosła polityka jednego dziecka, w tym olbrzymia dysproporcja płci, brak rąk do pracy i spodziewany kryzys systemu emerytalnego. W 2012 roku po raz pierwszy od dziesięcioleci spadła liczba ludności w wieku produkcyjnym, wywołując obawy, że Chiny będą pierwszym na świecie krajem, który zestarzeje się, zanim się wzbogaci.

Od lat 80. rodziny wiejskie, którym urodziła się dziewczynka, mogły mieć jeszcze jedno dziecko. Później posiadanie drugiego dziecka umożliwiono również rodzinom miejskim w przypadkach, gdy oboje rodzice byli jedynakami. Od 2013 roku dwoje dzieci wolno posiadać wszystkim rodzinom, w których chociaż jedno z małżonków jest jedynakiem.

Z badań przeprowadzonych w latach 2007-10 w prowincji Jiangsu na wschodnim wybrzeżu Chin wynika, że spośród 2,5 tys. miejskich i wiejskich kobiet, którym przysługiwało prawo do drugiego dziecka, skorzystało z niego tylko 6,5 proc. Dwoje lub więcej dzieci mogą też posiadać rodziny z mniejszości etnicznych, tymczasem ze spisu ludności z 2010 roku wynika, że średni współczynnik dzietności wśród kobiet w tych grupach wynosi tylko ok. 1,5 – podaje „Economist”.

Na trwającym od poniedziałku plenum KC KPCh dyskutowano też nad projektem nowego planu 5-letniego, który wytycza cele i kierunki rozwoju chińskiej gospodarki na lata 2016-2020. Do końca drugiej dekady XXI wieku Chiny mają się stać „umiarkowanie zamożnym społeczeństwem”, co oznacza podwojenie dochodu per capita w porównaniu z rokiem 2010.

« 1 »
 • Król Dawid
  29.10.2015 13:16
  Sukces! Powoli, stopniowo i komuna w Chinach się skończy. Gospodarczo, pomimo ogromnego rozwarstwienia, to praktycznie Zachód, politycznie ciągle ChRL. Kiedyś ten ustrój będzie musiał upaść. Wymuszą to na Kraju Środka reguły wolnego rynku, które ostatecznie nie mogą istnieć z chińską czy komunistyczną specyfiką.
  doceń 0
 • Fr
  29.10.2015 20:12
  Aborcja to największe ludobójstwo w historii świata. Na całym świecie w XX wieku ponad miliard ludzi nie narodziło się z jej powodu.
  doceń 0
 • kkafka
  11.12.2015 12:03
  nie no polityka jednego dziecka wiadomo ma swoje konsekwencje choć w chinach jest przeludnienie ale w sposób jaki chcieli to ograniczyć nie jest najlepszy a afekty powoli tego zaczynamy oglądać i chinski dla dzieci Katowice http://www.na-jezykach.pl/aktualnosc/255/znajomosc_jezykow_obcych_w_polsce_2015.html
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama