Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kapłan, patron, męczennik

Dziś wspominamy bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, porwanego 19 października 1984 r.

Kapłan, patron, męczennik   Dobre Miasto. Nadanie gimnazjum imienia ks. Jerzego Popiełuszki ks. Piotr Sroga /Foto Gość

Jerzy, a właściwie Alfons Popiełuszko, urodził się 14 września 1947 r. na Podlasiu we wsi Okopy, w parafii Suchowola. Po maturze, w 1965 roku, zgłosił się do seminarium w Warszawie. W trakcie studiów zmienił imię na Jerzy. Odbył też dwuletnią służbę wojskową w Bartoszycach. 28 maja 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Początkowo pracował na terenie różnych warszawskich i podwarszawskich parafii. W 1979 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej przy kościele akademickim św. Anny w Warszawie. Prowadził tam konwersatoria dla studentów medycyny, organizował rekolekcje i obozy o charakterze rekolekcyjnym oraz kierował duszpasterstwem pielęgniarek.

Od roku 1980 posługiwał już w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu. To właśnie tam zaangażował się w duszpasterstwo świata pracy. Od lutego 1982 roku sprawował Msze święte za Ojczyznę, które gromadziły wiernych nie tylko z Warszawy ale i całej Polski.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko wracał samochodem z posługi duszpasterskiej w Bydgoszczy. Został zatrzymany przez trzech funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i uprowadzony. 30 października ze sztucznego zbiornika wodnego przy tamie na Wiśle koło Włocławka milicja wyłowiła ciało kapłana.

Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyło prawie milion wiernych.

6 czerwca 2010 r. w Warszawie odbyła się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki.

Przeczytaj także:

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama