Nowy numer 44/2020 Archiwum

Porozumienie nuklearne jak "kamień milowy"

Prezydent USA Barack Obama wyraził w niedzielę zadowolenie z formalnego wejścia w życie porozumienia w sprawie programu nuklearnego Iranu, nazywając ten krok "kamieniem milowym". Niedziela jest formalnym dniem przyjęcia porozumienia.

"To kamień milowy na drodze do zapobieżenia uzyskaniu przez Iran broni nuklearnej i zapewnienia, że jego program nuklearny będzie się rozwijał jedynie w celach pokojowych" - oświadczył Obama.

Niedziela jest formalnym dniem przyjęcia porozumienia z Iranem, zakładającego zniesienie sankcji wobec tego kraju, który zobowiązał się do ograniczenia swego programu nuklearnego.

Zgodnie z zawartym 14 lipca przez sześć mocarstw: USA, Rosję, Chiny, Francję, Wielką Brytanię, Niemcy - i Iran porozumieniem w sprawie irańskiego programu nuklearnego, w 90 dni od zatwierdzenia tej umowy przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zostaje ona przyjęta. Ten dzień wypadł właśnie w niedzielę.

Mimo to na razie wszystkie sankcje wobec Iranu pozostają w mocy.

Do połowy grudnia MAEA powinna ukończyć raport oceniający, czy Iran rzeczywiście chciał zbudować broń nuklearną ponad dekadę temu, o czym przekonany jest Waszyngton, a czemu zaprzecza Teheran. Ten raport to kolejny niezbędny krok, nim sankcje ostaną zniesione.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama