Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kreatywna matematyka portalu "NaTemat"

Sensacja! Podobno w ciągu 50 lat sutannę rzuciła 1/3 polskich księży. Serio? A może tylko dziennikarka "NaTemat" posługuje się kreatywną matematyką.

W artykule "Eks-księża poza murami plebanii. Zrzucają sutanny, zdejmują koloratki i... zostają ubezpieczycielami?" Dominika Majewska z "NaTemat.pl" pisze o życiu po (kapłańskim) życiu polskich duchownych. Temat rzeczywiście dla pewnej części czytelników interesujący. Ale już skala zjawiska, jaką podaje autorka nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Majewska w swoim tekście pisze tak: "Z opublikowanych jakiś czas temu przez niego [prof. Baniaka - wt] badań wynika, że sutannę przez ostatnie pół wieku zrzuciła ok. jedna trzecia z 35 tys. polskich duchownych".

Poddajmy to zdanie prostej i niezbyt wymagającej analizie. W Polsce żyje obecnie ok 35 tys. księży, to fakt. Gdyby nawet założyć, że rzeczywiście w ciągu ostatnich 50 lat kapłaństwo w Polsce rzuciło ok 11,5 tys. katolickich duchownych, to droga pani redaktor "NaTemat", zbiorem bazowym, z którego wyciągamy ułamek nie jest OBECNA liczba księży w Polsce, ale liczba wszystkich polskich duchownych katolickich na przestrzeni ostatnich 50 lat. A tych z całą pewnością było znacznie więcej niż 35 tys., bo do tej liczby trzeba doliczyć wszystkich polskich księży, którzy zmarli między 1965 a 2015 rokiem i nie zaliczają się do przytoczonych 35 tys. Ale wtedy nie byłoby już tego efektu i nie dałoby się napisać, że sutannę w ostatnim półwieczu rzuciła 1/3 polskich księży, nieprawdaż? A tak zawsze to część czytelników błędu nie wychwyci i piorunujące wrażenie pozostanie...

Zastanawia mnie tylko jedno: czy autorka tekstu stała się przedstawicielką kreatywnej matematyki celowo, dla osiągnięcia efektu i wprowadzenia w błąd przynajmniej części czytelników, czy to po prostu głupia pomyłka?

Tak czy siak, teza, że co trzeci polski ksiądz rozstaje się z kapłaństwem, ma tyle wspólnego z rzeczywistością jak stwierdzenie, że Kopernik była kobietą. Cóż, w dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe...

Kreatywna matematyka portalu "NaTemat"  

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także