Nowy numer 25/2018 Archiwum

Franciszek interweniuje na synodzie

Nieplanowana interwencja papieża była, jak się okazuje, potrzebna, bo dzięki niej dyskusje zmieniły tory. Głos zabrał też ktoś szczególny...

Jak donoszą włoskie media, we wtorek w sali synodalnej niespodziewanie zabrał głos sam papież Franciszek. Jak pisze Jacopo Scaramuzzi w "La Stampie", było to wystąpienie wręcz "interwencyjne". Na pewno nieprzewidziane w programie. Dyskusja bowiem toczyła się jedynie wokół tematu dopuszczenia do Komunii osób rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach. Na sali panowała w tej kwestii dość gorąca temperatura. Papież, który obserwuje i słucha relacji ojców synodalnych, w pewnej chwili podniósł rękę. - Mamy Instrumentum laboris i o wiele więcej problemów do poruszenia - powiedział. - Komunia dla osób rozwiedzionych nie jest jedynym tematem.

Jak referował w czasie spotkania z dziennikarzami o. Lombardi, papież przypomniał i "uświadomił wszystkim na sali, że doktryna Kościoła w kwestii małżeństwa jest nienaruszalna". Rzecznik Watykanu dodał też w czasie briefingu: - Franciszek upomniał niejako ojców synodalnych, że "nigdy w tej sali synodalnej nie było mowy o podważeniu doktryny o małżeństwie". Powiedział też, że jeśli ma się toczyć dyskusja o związkach niesakramentalnych, to jest ona możliwa tylko w ujęciu duszpasterskim. Dodał, że rodzina to nie tylko ten problem.

Głos specjalny...

Wczoraj w sali głos zabrało 72 ojców synodalnych, w tym m.in. dziesięciu biskupów z Ameryki Łacińskiej, siedmiu z USA i 26 z Europy. Prawie trzy czwarte z nich poruszało temat Komunii dla rozwiedzionych żyjących w powtórnych związkach. Jak piszą komentatorzy, efekt ten był reakcją na mocne wystąpienie kard. Petera Erdo, który na samym początku wykluczył jakiekolwiek zmiany w nauczaniu Kościoła o małżeństwie. Węgierski purpurat przypomniał nauczanie m.in. św. Jana Pawła II i przywołał samą Ewangelię i słowa Jezusa odnoszące się do rozwodów. Jako riposta posypała się lawina wystąpień kardynałów niemieckich. Niespodziewanie w kontrze do tzw. liberalnych głosów stanęli Kanadyjczycy i Francuzi. Obok mocnego głosu metropolity Paryża pojawił się też zdecydowany ton kanadyjskiego arcybiskupa Paul-André Durochera. Mówił on m.in.: "Prawdą jest, że nie możemy zamykać się we własnym getcie czy żyć jak sekta, która nie ma żadnego wpływu na świat. Ale pamiętajmy, że Nowina, jaką zostawił nam Jezus, jest wielkim darem, to jest Dobra Nowina dla całego świata. Pomyślmy, jak mamy ją z mocą przekazywać temu światu, jak pozostać wiernymi przekazowi Jezusa, a jednocześnie prowadzić ze światem dialog? Jedni z was mówią o pilnej potrzebie otwartości i rozmów ze światem, inni przypominają z mocą nauczanie Kościoła. To dobrze, że jest tu taka polaryzacja i kolegialność w tej mierze. Dziękuję kard. Erdo za jego głos. Tego się trzymajmy!".

Jak relacjonował o. Lombardi, wystąpienia ojców synodalnych są "bardzo żywe i bogate" oraz wyraźnie "pokazują podział na dwie grupy, jedni bronią doktryny Kościoła nade wszystko i dzielą się lękiem, że nawet małe otwarcie drzwi spowoduje lawinę fatalnych w skutkach dla świata zdarzeń, a drudzy optują wyraźnie za szukaniem nowego języka w wychodzeniu do świata i dzieleniu się wiarą".

Jak referował rzecznik Watykanu, wystąpienie papieża było bardzo potrzebne, bo "potem dyskusje zmieniły tory". I tak mówiono również o roli księży w duszpasterstwie rodzin, o problemie wspólnego mieszkania młodych przed ślubem oraz o biedzie kobiet, głównie afrykańskich matek, przemocy "w rodzinie i w Kościele".

Na sali synodalnej siedzą i przysłuchują się debacie cały czas osoby świeckie, małżonkowie. Jak na razie nikt z nich nie zabrał głosu. "No, może z wyjątkiem trzymiesięcznego niemowlaka, który nam towarzyszy" - śmiał się o. Lombardi.

Jak zapowiedział, niewykluczone, że papież będzie się przyłączał intensywnie do różnych grup dyskusji, mimo że to nie było dotąd w zwyczaju synodów. "Franciszek przyzwyczaił nas już do swoich niespodzianek".

« 1 »

Zobacz także

 • Ja
  07.10.2015 13:30
  Papież przemówił, ale nie powiedział że jest to temat nie podlegający dyskusji jak niektórzy czytelnicy zapewne mniemali po wypowiedzi Kard. Erdo. Powiedział że NIE JEST JEDYNYM. Nie chciałbym uchodzić za kogoś kto prorokuje, powiem więc że dla mnie wszystko wskazuje na to iż ten temat ( rozwodnicy _ Komunia Święta) już jest rozstrzygnięty po myśli delegatów niemieckich, dlatego nie poświęci się mu czasu, a "nowa praktyka duszpasterska" wejdzie poprzez motu prioprio ogłoszone po synodzie. Bo choć Papież często mówi o kolegialności to ....
  doceń 17
 • Adamski
  07.10.2015 13:55
  Paul André Durocher z Kanady nie jest kardynalem, tylko arcybiskupem i przewodniczacym Konferencji biskupow Kanady.
  doceń 3
 • Jose
  07.10.2015 17:16
  Widać czym dzisiaj jest kościół... Na pewne tematy nawet się nie dyskutuję. Szatan rządzi już we wszystkich strukturach, prawdziwa wiara umiera."1 Kor 6.9 Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą." Jestem młodym chłopakiem który ma żonę, szatan jednak bardzo namieszał i dwa lata już żyję sam. Rozwód wisi w powietrzu. Znałem parę fajnych dziewczyn z którymi mógłbym budować potencjalnie związek. Samotność nie raz mi doskwiera. Jednak nie mógłbym być z inną kobietą niż z żoną, tym bardziej nie wyobrażam sobie jak żyć sakramentami w tamtym przypadku.
  doceń 15
 • ana
  07.10.2015 20:55
  Widocznie w dyskusji przewagę mieli biskupi wierni nauce Chrystusa, więc trzeba było ją przerwać. Już przed synodem krążyły wieści, że w ścisłym gronie napisano końcowe dokumenty, a biskupi mają je tylko przyklepać. Może to plotka, ale fakt, że się szerzy, wiele mówi o stanie spraw w Watykanie.
  doceń 3

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama