Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ks. Charamsa ogłasza, że jest gejem

Duchowny, który zasłynął atakiem na ks. Oko, w sobotę w Watykanie ma przedstawić swój manifest.

Internetowy portal „Gazety Wyborczej” obszernie cytuje tekst, który ks. Krzysztof Charamsa przesłał do gazety.

- Żądam od Kościoła, by zaczął nas traktować na poważnie, by spojrzał nam w oczy, jak czynił z każdym człowiekiem Pan Jezus. Żądam, by przestał nas stygmatyzować, zohydzać w oczach świata, poniewierać nami. Dziś czuję, że jestem księdzem po to, by upomnieć się o prawa tej, wciąż jeszcze u nas upokarzanej, części społeczeństwa i Kościoła - czytamy w tym tekście.

Ks. Charamsa pracuje w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, pełniąc też funkcję drugiego sekretarza Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wykłada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Ateneum Regina Apostolorum. Ma 42 lata, kapłanem jest od 18 lat.

Ostatnio zarzucał ks. Oko w "TP" posługiwanie się językiem przemocy i lanie siarczystego kwasu nienawiści. W rozmowie z "GW" przyznał, że pisząc tekst do krakowskiego tygodnika nie planował coming outu. Decyzję miał podjąć - jak mówi - po pozytywnych reakcjach, z jakimi miał się spotkać.

"Niestety (...) kościelne autorytety zamiast zająć się zasygnalizowanym przypadkiem nadużyć, zaczęły mnie nękać. W tych dniach zrozumiałem, że powiedziałem tylko część prawdy, która i tak zostanie zbagatelizowana przez Pasterzy. Kościołowi nie mogę pomóc. Kościołowi należy się prawda" -napisał w tekście.

Jestem księdzem gejem. Jestem szczęśliwym i dumnym księdzem gejem. Moją radość i wolność dedykuję człowiekowi, którego kocham, Eduardowi, mojemu narzeczonemu, który potrafił wydobyć moje najlepsze energie i przerobić także ostatki strachu na siłę miłości - przyznał.

Na sobotę w południe zapowiedział konferencję prasową w Watykanie. Ma przekazać dziennikarzom swoje stanowisko, w którym m.in. domaga się od Kościoła anulowania kilku dokumentów i punktów nauczania mówiących o homoseksualizmie.

« 1 »

Zobacz także

 • zawiedziona
  06.10.2015 08:33
  Jest mi wstyd, że to się u nas pojawiło, w kraju św. Jana Pawła II, kraju męczenników za wiarę, kraju, co się zwie katolickim... Zwyczajnie i tak po ludzku jest mi wstyd. Ale jest mi też przykro, patrząc jak obóz lewicowy triumfuje; jak hordy "kochających inaczej" grzeją się w blasku swojego guru... Pan Jezus wiedział, ze przyjdą zgorszenia i przygotowywał nas na nie. Nie chcę osądzać tego człowieka- odbierze zapłatę na końcu czasów. Tylko ile osób pod jego wpływem zejdzie na manowce? Współczuję polskiej delegacji na Synodzie- widocznie coś ważnego ma się wydarzyć, skoro szatan tak zamiata ogonem...
 • Adrian
  07.10.2015 19:01
  Ksiądz Charamsa w porównaniu z niektórymi innymi duchownymi rzymsko-katolickimi mógłby wyjść na aniołka. Potrafił przyznać się do swojej ułomności, ale nikogo nie skrzywdził. Dla porównania chorwacki Ksiądz i zakonnik franciszkanin Miroslav Filipović-Majstrović w czasie II wojny światowej był komendantem obozu koncentracyjnego w Jasnovacu, gdzie m.in. podrzynał gardła serbskim, prawosławnym młodym kobietom. W 1946 r. za dokonane zbrodnie został powieszony.
  Inny chorwacki ksiądz i zakonnik franciszkanin Petar Brzica brał udział w zawodach polegających na podrzynaniu gardeł Serbom i wygrał konkurs, poderżnął 1360 gardeł.
  Argentyński ksiądz Christian von Wernich odsiaduje wyrok dożywotniego więzienia za współudział w siedmiu zabójstwach, 31 przypadkach tortur i 42 porwaniach przeciwników wojskowego reżimu.

  A wracając do Księdza Charamsy, to "Baletu Kasztanów" przed kamerami nie urządził, i daleko mu w tym względzie do rozpustnego papieża Aleksandra VI, którego syn Don Cesare Borgia w Pałacu Apostolskim takowym bankiet jednak urządził...
 • chemique M.S. Kuria
  08.10.2015 01:05
  nie ma kwasu "siarczystego" jest ewentualnie "siarkowy" :)
  H2So4 jak pamiętam :)
  doceń 0
 • edi82
  08.10.2015 01:08
  Se możesz zgłaszać. Nie potrzebujemy takich kapłanów!
  Tylko mu współczuć!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama