GN 28/2018 Archiwum

Jak to było ze zbieraniem podpisów za "Świecką Szkołą"?

Z inicjatorem akcji Leszkiem Jażdżewskim rozmawia Wojciech Teister.

Wojciech Teister: Ile dokładnie do dnia dzisiejszego zebraliście podpisów pod projektem ustawy „Świecka Szkoła”?

Leszek Jażdżewski: Ponad 100 tysięcy.

A dokładniej? Nie pytam co do jednego, ale w przybliżeniu: to liczba bliższa 105 czy 115 tysięcy podpisów?

Będzie to liczba z bezpieczną rezerwą.

Jeszcze zanim zarejestrowaliście komitet inicjatywy mieliście już zebrane około 20 tys. Podpisów, o czym informowaliście w mediach społecznościowych. Dlaczego – wbrew prawu – prowadziliście zbiórkę jeszcze przed zarejestrowaniem komitetu?

Ogłosiliśmy, że potrzebujemy 1000 podpisów pod projektem ustawy, na początku maja złożyliśmy oficjalne zawiadomienie o powstaniu komitetu obywatelskiego do marszałka Sejmu wraz z podpisami. Okazało się, że musimy we wniosku uzupełnić braki formalne. Jednoczenie wciąż spływały do nas podpisy, jako odpowiedź na pierwsze informacje o projekcie, o czym – w imię transparentności – informowaliśmy na facebookowym profilu.

Zarejestrowano was dwa miesiące później. Ustawowy czas na uzupełnienie braków formalnych jest sporo krótszy.

To dlatego, że nie dotarło do nas pierwsze pismo z biura marszałka w tej sprawie.

Pomimo tego, że nie mieliście do tego prawa, dopóki komitet nie był zarejestrowany w Sejmie, prowadziliście ciągle akcję zbierania podpisów, ponadto prowadziliście kampanię promocyjną projektu, czego przed rejestracją również zabrania ustawa. Dlaczego?

Jeszcze przed powstaniem projektu ustawy i rejestracją komitetu powstało wydarzenie, a następnie profil na Facebooku, które gromadziły ludzi, dla których idea zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa była ważna. Teraz, kiedy akcję „Świecka Szkoła” poparło sto tysięcy Polaków, jakaś marginalna fundacja razem ze Zjednoczoną Prawicą atakuje nas na konferencji prasowej, żeby na naszym sukcesie zdobyć rozgłos i rozpoznawalność.

O jakiej fundacji pan mówi?

Fundacji Pro – Prawo do życia.

Z całym szacunkiem, ale sytuacja, w której pan jako pełnomocnik inicjatywy, która w niejasny sposób, przy dużym nagłośnieniu w ogólnopolskich mediach zebrała 100 tys. podpisów, nazywa inną inicjatywę, która pod obywatelskimi projektami ws. zakazu aborcji bez żadnego wsparcia głównych mediów zbierała w krótszym czasie od pół miliona do ponad miliona podpisów „marginalną fundacją”, to albo przykład niezłej arogancji, albo gigantycznej ignorancji z pana strony.

Zostawmy ich. W przeciwieństwie do tej fundacji nie przystępowaliśmy do akcji w ramach żadnych zorganizowanych struktur. Ludzie sami, oddolnie, zaczęli zbierać podpisy.

Co też pan opowiada! Ludzie z waszej akcji zbierali podpisy pod wspólnym hasłem: „Świecka Szkoła”, byli ubrani w jednakowe koszulki z logo inicjatywy, mieliście stronę internetową, występy w głównych mediach, a w sieci są dostępne relacje z tych akcji i pan mówi, że to były niezorganizowane inicjatywy?

Pana zdaniem do zaprojektowania logo potrzeba zorganizowanej grupy?

Oczywiście, logo czy herb to przecież symbol identyfikujący konkretne środowisko ludzi.

Ci ludzie poznali się przez wydarzenie i grupy facebookowe „Świeckiej szkoły”, sami się zgłaszali, nie tworzyli wcześniej zorganizowanej struktury. Temat obecności religii w szkole podjęliśmy zanim powstał komitet oraz projekt ustawy o niefinansowaniu religii w szkole. Media, widząc skalę zainteresowania ideą w Internecie, zapraszały nas do swoich programów, sami nie prowadziliśmy kampanii reklamowej.

I uważa pan, że – po tym jak od kilku miesięcy funkcjonuje w sieci strona poświęcona wycofaniu finansowania religii z budżetu o nazwie „Świecka Szkoła” - stworzenie później pod tą samą nazwą i z tym samym logo obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej jest w porządku i nie łamie ustawy, która zakazuje promowania projektu przed zarejestrowaniem komitetu?

Według pana logiki, nie można by zbierać podpisów pod hasłem: „Nie dla aborcji”, bo wcześniej w debacie publicznej była dyskusja o tym temacie.

Mimo wszystko, jest różnica między debatą publiczną nad problemem a profilem, gdzie mówi się  o konkretnym projekcie ustawy i wykorzystuje się to samo logo i tę samą nazwę. Ale zostawmy to. Chciałem jeszcze zapytać, czy po zarejestrowaniu komitetu zamieścili państwo w ogólnopolskiej prasie wymagane przez ustawę ogłoszenie o rozpoczęciu zbiórki?

W gazetach pojawiły się informacje o charakterze publicystyczno-dziennikarskim, który wypełniały kryteria informacji o treści projektu ustawy oraz miejscu, w którym można się z nim zapoznać. Nie wykupiliśmy natomiast żadnego ogłoszenia.

Dziękuję.

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  02.10.2015 20:54
  Ciekawe dlaczego katolicy nie zbierają podpisów pod projektem ustawy Katolicka Szkoła?!
 • Krzysiek
  02.10.2015 21:59
  Według mnie dziennikarz atakuje z strony prawnej, co według mnie jest nie uczciwe, wypatruje małe błędy itp. Osobiście jestem za usunięciem obowiązkowej religii z szkoły(w moim przypadku nic nie dała, ani wiedzy religijnej ani życiowej), a stworzenie (m.in przez uczniów), grup które chcą poznawać Boga, trwać w wspólnocie. Jak znam dużo księży, to większość nie chce uczyć w szkole, spokojnie wszyscy by się utrzymali bez pensji w szkołach. Szkoła zajmuje u księży dużo czasu i nerwów, przez co nie pełnią w należyty sposób grup parafialnych, brak im ciągle czasu. Często przychodzą zmęczeni tą szkołą. To tak jakby nauczyciel codziennie miał jeszcze oprócz pracy(niemal, zależy od parafii), oprócz Mszy Świętej, modlitwy, spotkanie z grupą parafialną, (spowiedź i kancelaria parafialna, zależy też od parafii jak często).
  doceń 1
 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2015 01:36

  Rżnięcie głupa. Nic nowego, standard.

  24
  doceń 1
 • E.
  03.10.2015 03:14
  Nie rozumiem tego wywiadu. To w Polsce - demokratycznym kraju - nie wolno zbierać podpisów zanim się nie zgłosi, że chce się zbierać? A! To coś takiego, jak "nielegalne zgromadzenie" w PRL-u?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama