Nowy numer 28/2018 Archiwum

Kopalniana szopka

To, co jeszcze chwilę temu było nieuprawnioną pomocą publiczną, dziś stanowi ratunek dla 11 kopalni Kompanii Węglowej. Przekazanie ich do TF Silesia to jeden wielki pic na wodę.

Gdy na pasku jednej ze stacji informacyjnych przeczytałem, że „Silesia” ma przejąć 11 kopalni należących obecnie do Kompanii Węglowej nie mogłem uwierzyć w to, że rząd podjął śmiałą decyzję o ich prywatyzacji. Ale nic z tych rzeczy – trafią one nie do Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, a do Towarzystwa Finansowego Silesia, państwowej firmy zajmującej się restrukturyzacją spółek skarbu państwa. Czyli de facto państwo przełoży prawa do ich własności z jednej kieszeni do drugiej. Nie bez skutków ubocznych w postaci wniesienia do TF Silesii akcji PGNiG, PZU i PGE o wartości 1,4 mld złotych, które będą mogły zabezpieczać ewentualne kredyty zaciągane przez tę spółkę. Ma to być początek tworzenia Nowej Kompanii Węglowej.

To zaskakujące, bo jeszcze tydzień temu pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk twierdził, że stworzenie NKW nie będzie możliwe, bo Komisja Europejska mogłaby uznać finansowanie jej założenia za niedozwoloną pomoc publiczną. Co się zmieniło w ciągu tygodnia? Czyżby to, że górnicze związki zawodowe zapowiedziały strajki, mające na celu zmniejszyć poparcie Platformy Obywatelskiej do minimum (swoją drogą nie ukrywanie tego przez związanego z Ruchem Kukiza Dominika Kolorza to wyjątkowa forma wykorzystywania „Solidarności” do celów partyjnych)? Być może sztabowcy PO dostali sygnał o spadającym poparciu na Śląsku, który do tej pory był – z niezrozumiałych zresztą dla mnie przyczyn – wyjątkowo przychylny dla partii Ewy Kopacz.

Inaczej nie mogę sobie tego wytłumaczyć, zwłaszcza, że ten ruch tak naprawdę niewiele znaczy. Przecież nie chodzi tak naprawdę o ratowanie tych kopalni, bo cała operacja tak naprawdę niewiele w ich sytuacji zmieni. A widmo oprotestowania jej przez KE będzie wisiało nad nami – bo może ona (choć nie musi) nałożyć na to kary na Polskę. Ale to już nie będzie problem premier Kopacz, bo jest niemal pewne, że po zbliżających się wyborach parlamentarnych pożegna się ze stanowiskiem. Całe przedstawienie obliczone jest więc tylko i wyłącznie na uratowanie mandatów poselskich dla kilku śląskich posłów PO.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Yanosh
    01.10.2015 15:57
    w skład nowego organizmu czyli TF Silesia wejdą posłowie, senatorowie PO, którzy nie wejdą, albo którzy wejdą do nowych organów ustawodawczych z posłami-senatorami ze Śląska na czele. Gdyby ich stamtąd chciano usunąć po wyborach , będą mieli zagwarantowane tak wysokie odprawy, że "mucha nie siada" i będą nie do ruszenia.
    doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama