Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kandydatka PSL do Senatu zatrzymana przez CBA

Dyrektorkę Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach i dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców zatrzymali w poniedziałek rano funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Małgorzata S. jest kandydatką PSL w wyborach do Senatu. Zarząd regionalny zawiesił członkostwo S. w partii.

Jak poinformował PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, do zatrzymania 55-letniej kobiety doszło ok. godz. 9 rano. "Były to działania własne CBA, w tzw. trybie niecierpiącym zwłoki - bez udziału na tym etapie prokuratury. Teraz wykonujemy z zatrzymaną osobą czynności procesowe" - dodał rzecznik. Potwierdził informacje medialne, że zatrzymana kobieta to dyrektorka urzędu.

W związku ze sprawą, która może dotyczyć popełnienia przestępstwa związanego z korupcją, zatrzymano także dwóch świętokrzyskich przedsiębiorców.

Według Dobrzyńskiego, dokumentacja sprawy zostanie przekazana prokuraturze po zakończeniu czynności przez funkcjonariuszy CBA i - najprawdopodobniej - nie stanie się to w poniedziałek.

Małgorzata S. jest dyrektorką PUP w Kielcach i radną sejmiku województwa świętokrzyskiego - przewodniczy w nim komisji budżetu i finansów. Zasiada w zarządach struktur terenowych PSL w powiecie kieleckim i w gminie Piekoszów.

PSL wystawiło S. jako kandydatkę w jesiennych wyborach do Senatu, w okręgu obejmującym Kielce i powiat kielecki (okręg nr 83).

Po pojawieniu się w mediach informacji o zatrzymaniu dyrektor PUP prezydium zarządu wojewódzkiego świętokrzyskiego PSL zdecydowało o czasowym zawieszeniu jej w prawach członka partii, do momentu wyjaśnienia sprawy - wynika z oświadczenia, jakie przekazał PAP wiceszef sztabu wyborczego ludowców w regionie Krzysztof Marwicki.

Sztab wyborczy wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej z pytaniem o możliwość wycofania kandydatury S. w wyborach do Senatu i o przebieg tej procedury "na wypadek potwierdzenia przekazywanych w mediach informacji" o przyczynach zatrzymania.

"Ubolewam, że do takiej sytuacji w ogóle doszło. Mam nadzieję, że zostanie ona szybko wyjaśniona. Jeśli miałaby się potwierdzić, to rzeczywiście oczekujemy od struktur państwa, żeby tutaj bezwzględnie i z zachowaniem wszystkich przepisów reagowały" - powiedział po południu PAP przebywający w poniedziałek w Warszawie szef świętokrzyskiego sztabu wyborczego oraz wojewódzkich struktur PSL Adam Jarubas. Podkreślił, że na razie posiada "zbyt mało informacji" na temat sprawy kandydatki tej partii na senatora z okręgu kieleckiego.

"Dla czystości sprawy i zachowania ważnych standardów, które powinny być w polityce, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu członkostwa (Małgorzaty S. - PAP) w PSL do wyjaśnienia sprawy. Konsultujemy z PKW, które było zaskoczone naszym pytaniem o możliwość wycofania tej kandydatury z wyborów" - powiedział.

Zaznaczył, że wszelkie decyzje podejmie po powrocie do Kielc "w oparciu o informacje, co rzeczywiście zaszło". "Gdyby miały się potwierdzić, to rzeczywiście decyzja o wycofaniu (kandydatki z wyborów - PAP) będzie jedyną słuszną dla zachowania standardów" - zapowiedział w rozmowie z PAP Jarubas.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama