Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ukraiński dyplomata wydalony z Rosji

Władze w Moskwie wydaliły z terytorium Federacji Rosyjskiej ukraińskiego dyplomatę - poinformowała we wtorek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w kręgach dyplomatycznych w Kijowie.

Tydzień temu z Rosji wydalony został konsul Ihor Fedkiewicz, który pracował w ukraińskim konsulacie w Petersburgu - informuje agencja agencja Interfax-Ukraina powołując się na źródła w Kijowie. Nastąpiło to w odwecie za wydalenie pracownika rosyjskiego konsulatu w Odessie.

W lipcu władze Ukrainy uznały za persona non grata i poprosiły o opuszczenie kraju pełniącego obowiązki konsula generalnego FR w Odessie, którego działalność wykraczała poza ramy obowiązków dyplomatycznych.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała wówczas, że na podstawie zebranych przez nią materiałów, MSZ w Kijowie wręczyło stronie rosyjskiej notę z żądaniem, by dyplomata natychmiast opuścił terytorium Ukrainy. Konsul wyjechał do Rosji. SBU wyjaśniła, że dyplomata naruszył jeden z artykułów konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych.

Nazwiska wydalonego Rosjanina nie podano.

W reakcji rosyjskie MSZ oświadczyło, że uważa "takie postępowanie ukraińskich władz za kolejny nieprzyjazny krok mający na celu sztuczne podsycanie napięć we wzajemnych stosunkach". Zapowiedziało, że strona rosyjska "podejmie w odpowiedzi konieczne kroki".

MSZ Ukrainy - jak dotąd - nie skomentowało wydalenia z Rosji ukraińskiego konsula z Petersburga.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama