Nowy numer 28/2018 Archiwum

Maryjo, ratuj Polskę

Niech nie zagubi się w neopogaństwie i genderyzmie - mówił abp senior Stanisław Nowak, przewodnicząc nieszporom przed procesją, która przeszła we wtorek ulicami Częstochowy. Tradycyjnie odbywa się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w duchu wdzięczności za obecność Ikony Jasnogórskiej w dziejach miasta i Kościoła.

Procesję poprzedziły uroczyste nieszpory maryjne, którym w archikatedrze Świętej Rodziny przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. W swoim rozważaniu wskazał na obecność Maryi w historii zbawienia.
Za Ojcami Kościoła abp Nowak przypomniał, że „imię Maryi jest tak piękne, że wciąż chcemy je słyszeć”. – Niezwykłe powołanie Maryi związane jest z Synem. Bóg stał się człowiekiem i to jest największe wydarzenie w dziejach ludzkości – mówił abp Nowak.
Odnosząc się do słów św. Pawła o „pełni czasów” arcybiskup podkreślił, że „jest to pełnia tęsknot za Jezusem, za Bogiem, za bliskością Boga”. – Syn jest zrodzony z Niewiasty. Maryja jest szczytem ludzkości, która się otwiera na Boga – mówił arcybiskup i dodał, że „przez dzieje i historię idzie Jezus, idzie Bóg, ale idzie też Maryja”.
„Maryja wskazuje na Syna, Słowo Przedwieczne” – kontynuował abp Nowak.
Arcybiskup senior podkreślił, że „chrześcijaństwo jest smutne kiedy nie dostrzega Maryi” - Maryja wskazuje na Jezusa Prawodawcę – podkreślił arcybiskup.
Nawiązując do współczesnych czasów abp Nowak zaznaczył, że „boimy się czasów, w których człowiek chce być stwórcą” i zawołał: „Maryjo ratuj Polskę. Niech nie zagubi się w neopogaństwie i genderyzmie”.
Następnie procesji z archikatedry Świętej Rodziny do sanktuarium na Jasnej Górze przewodniczył abp Wacław Depo metropolita częstochowski. W procesji uczestniczyło duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, kapituła Bazyliki Archikatedralnej, duża rzesza wiernych, członkowie ruchów i bractw archidiecezji oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
Następnie w drodze na Jasną Górę uczestnicy procesji maryjnej rozważali tajemnice światła różańca. – Odrzucamy w naszych czasach mądrość chrześcijańską, nie szanujemy ludzkiego życia, rodziny się rozpadają i owładnęła nami głupota tego świata - wołał podczas rozważań różańcowych ks. prof. Kazimierz Szymonik.
„W podręcznikach szkolnych we współczesnej edukacji nie ma odniesienia do krzyża i nie docenia się prawdziwego umiłowania Ojczyzny” - zaznaczył ks. Szymonik.
Procesja maryjna z archikatedry na Jasną Górę ma długą historię. Szczególnie wyjątkowe znaczenie miała Jubileuszowa Procesja Sześciu Wieków z bazyliki katedralnej na Jasną Górę w 1982 r. W okresie komunizmu władze PRL próbowały utrudniać organizowanie tej procesji, włącznie z zakazem niesienia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej. Procesje maryjne były wówczas symbolem wolności.

 

« 1 »

Zobacz także

  • Maluczki
    26.08.2015 09:54
    Najpierw rzut w objęcia piekielne( Mazowiecki, Wałęsa, Michnik, PO, Tusk, Kulczyk, Krauze i inne piekłu służące grona), a teraz "Maryjo ratuj Polskę".
    Trzeba słuchać Maryi, a nie diabła. Maryja cały czas ratuje Polskę, tylko my ten ratunek odrzucamy, a biskupi i księża przede wszystkim, bo zamiast wykładać ludziom Naukę Chrystusa, brzmią tylko sloganami, widocznie niczego nie rozumiejąc.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama