Nowy numer 22/2023 Archiwum

Prezydent weźmie udział w prawosławnych uroczystościach

- Prezydent Andrzej Duda weźmie w środę udział w obchodach prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce (Podlaskie) - podała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. W czasie uroczystości planowane jest wystąpienie Andrzeja Dudy.

Położona koło Siemiatycz Góra Grabarka, to najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium, a dwudniowe obchody Przemienienia Pańskiego (18-19 sierpnia), to główna uroczystość w tym miejscu. W tym roku obecne tam będą relikwie św. Spirydona, które w minioną sobotę zostały przywiezione do Polski, na osiem dni, przez delegację greckiej Cerkwi z wyspy Korfu.

Grabarka, z małą cerkwią na wzgórzu i żeńskim klasztorem, ma dla prawosławnych w kraju takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików. Nazywana bywa "wzgórzem krzyży" z racji krzyży wotywnych, przynoszonych i ustawianych na wzgórzu przez wiernych w różnych intencjach. Przez lata ustawiono ich tam tysiące.

Tradycja pielgrzymowania na Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą, zostaną uratowani od panującej wtedy epidemii cholery. Jak głosi przekaz, ci, którzy przybyli na Grabarkę i ustawili tam krzyż, zaczęli zdrowieć.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne na terytorium Polski znalazły się w granicach ZSRR.

W minionych latach w sierpniowych uroczystościach brali udział cerkiewni hierarchowie z całego świata. W 2012 roku był tam zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi patriarcha Cyryl. W 2011 i 2014 roku w obchodach święta Przemienienia Pańskiego na Grabarce uczestniczył ówczesny prezydent Bronisław Komorowski.

Dokładna liczba wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują ją na 450-500 tys. osób. Według danych GUS - uznawanych jednak przez hierarchów za niemiarodajne - w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Cerkwi w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast