Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wierny jak "męczennik" Osama i jego bracia

Szef Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri w imieniu swego ugrupowania ślubował wierność nowemu przywódcy afgańskich talibów mulle Achtarowi Mohammedowi Mansurowi - wynika z opublikowanego w czwartek oświadczenia. Wybór Mansura jest kwestionowany przez część islamistów.

"Jako szef Al-Kaidy ślubuję wierność, jak to uczynił wcześniej szejk Osama bin Laden i jego bracia, dziś już męczennicy, przywódcy wiernych, mulle Achtarowi Mohammedowi Mansurowi" - powiedział Zawahiri w komunikacie audio, zamieszczonym na dżihadystycznych stronach internetowych.

Oświadczenie Zawahiriego jest głosem poparcia dla nowego emira, którego wybór spotkał się ze sprzeciwem wielu talibów - ocenia Reuters. Eksperci uważają, że szef Al-Kaidy stara się uzyskać schronienia na pograniczu afgańsko-pakistańskim, gdzie talibowie mają swoją bazę.

30 lipca afgańscy islamiści nieoficjalnie potwierdzili śmierć swego dotychczasowego przywódcy mułły Mohammeda Omara, a na jego zastępcę wyznaczyli Mansura, od trzech lat jego zastępcę oraz faktycznego politycznego szefa ruchu.

W związku z rozłamem wśród talibów i wewnętrznymi konfliktami o sukcesję po Omarze, odłożone zostały rozmowy pokojowe z rządem afgańskim, rozpoczęte w lipcu w Pakistanie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama