Nowy numer 20/2019 Archiwum

Ks. Zbigniew Kras - kapelanem prezydenta RP

Dziś do biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża wpłynęło oficjalne pismo z Kancelarii Prezydenta RP, z prośbą o oddelegowanie ks. Zbigniewa Krasa do pracy w Warszawie - w charakterze kapelana Prezydenta RP Andrzej Dudy.

Odpowiadając na przesłane pismo, ordynariusz tarnowski posłał księdza Zbigniewa Krasa do pełnienia funkcji kapelana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ks. Zbigniew Kras pożegna się ze swoimi parafianami 16 sierpnia, natomiast dzień później obejmie obowiązki w Warszawie.

Andrzej Duda w przeszłości był wielokrotnie gościem w Lipnicy Murowanej, gdzie posługę proboszcza sprawował ks. Kras. W tym roku w czasie kampanii wyborczej był gościem konkursu palm lipnickich.

Ks. mgr Zbigniew Kras urodził się 15 lutego 1960 r. w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze tarnowskiej 25 maja 1986 r. Pracował jako wikariusz w parafiach: Gorlice - św. Andrzeja Boboli (1986 – 1991), Biecz (1991 – 1992), Tarnów - Chrystusa Dobrego Pasterza (1992 – 1994), Tarnów - św. Maksymiliana Kolbego (1994 – 1999). Ks. Zbigniew Kras pełnił funkcję duszpasterza nauczycieli szkół podstawowych w Tarnowie, koordynatora katechizacji w tarnowskich szkołach podstawowych oraz zastępcy diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców (1995 – 1999).

W roku 1999 został mianowany przez Biskupa Tarnowskiego administratorem Parafii w Lipnicy Murowanej, zaś w roku 2000 jej proboszczem. Ksiądz Kras pełnił także funkcje: duszpasterza nauczycieli i wychowawców w dekanacie Lipnica Murowana, wizytatora nauki religii w dekanacie Lipnica Murowana, członka Diecezjalnej Rady ds. Formacji Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej, kapelana Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Lipnica Murowana oraz - od 2003 roku - dziekana Dekanatu Lipnica Murowana.

Ks. Zbigniew Kras jest laureatem Nagrody im. Mariana Korneckiego, przyznanej mu w 2003 r. przez Marszałka Województwa Małopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz ich promocji. W 2004 roku otrzymał także Złotą Odznakę Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami. W 2007 roku został odznaczony przez Biskupa tarnowskiego godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W pełnieniu powierzonych obowiązków ks. Zbigniew Kras odznacza się gorliwością oraz sumiennością, a także dobrym zmysłem organizacyjnym.

« 1 »

Zobacz także

 • Stanisław_Miłosz
  13.08.2015 16:14
  Kapelan to nie spowiednik, nie przewodnik duchowy (choć może nim być). Mam nadzieję, że ks. Kras znajdzie jakieś okazje by wytłumaczyć prezydentowi Dudzie, że kompromis nie jest wartością najwyższą, szczególnie w kwestii in vitro i innych dot. decydowania o czyimś życia i śmierci, o czyimś być albo nie być. Kompromis, do którego Duda jako kandydat, potem elekt, a dziś już prezydent, w wielu wywiadach i oświadczeniach nawiązywał.

  Bezkompromisowość w wymienionych fundamentaliach wcale bowiem nie zaprzecza możliwości "scalania" Polaków przynajmniej w najważniejszych dla Polski sprawach.

  Nie ma kompromisu między dobrem, a złem, zawsze jest albo-albo. Zło i dobro to nie filozoficzne abstrakcje - zawsze kogoś konkretnego, jakiejś osoby czy osób, dotyczą czy dotykają. Właściwie, wszystko co czynimy albo zaniechamy, ma bezpośrednie lub posrednie bliższe lub dalsze skutki ocenialne jako dobro albo zło.

  Żadne prawo - prezydent Duda jest prawnikiem - nie może stać ponad ani też obok sprawiedliwości. Ma jej sprzyjać, ma ją mocą państwa gwarantować. Pan Prezydent nie może być tylko strażnikiem Konstytucji, bo jako dzieło ludzkie jaka by nie była zawsze będzie niedoskonała. Pan Prezydent powinien starać się być przynajmniej w tych fundamentalnych sprawach sprawiedliwości autorytetem (oczywiście bez umniejszania roli innych autorytetów :) ). Nie "Prawo i Sprawiedliwość", a "Sprawiedliwość i Prawo". Tego od niego oczekuję.
  Myślę, że nie tylko ja.

  doceń 2
 • Savonarola
  13.08.2015 21:45
  Mam nadzieje ,ze prezydent A.Duda potrafi myslec samodzielnie...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL