Nowy numer 25/2022 Archiwum

Będą dobrowolne odejścia w Tauronie Wydobycie

Na redukcję zatrudnienia z ok. 5,8 tys. pracowników do ok. 5,6 tys. osób liczą władze spółki Tauron Wydobycie - dzięki obowiązującemu od 6 sierpnia programowi dobrowolnych odejść.

O zawarciu 6 sierpnia porozumienia spółki ze związkami ws. programu poinformowało we wtorkowym komunikacie biuro prasowe grupy Tauron. Program ma obowiązywać do 15 października, jest kierowany głównie do pracowników w wieku przedemerytalnym.

"Celem programu dobrowolnych odejść jest optymalizacja zatrudnienia we wszystkich obszarach naszej działalności. Chcemy dostosować stan i strukturę zatrudnienia do aktualnych oraz prognozowanych uwarunkowań ekonomicznych, technologicznych i rynkowych" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Tauronu Wydobycie Łukasz Brzózka.

Spółka podała, że w ramach adresowanego głównie do pracowników w wieku przedemerytalnym programu chętni będą mogli wnioskować o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, za co przysługiwać będzie świadczenie w wysokości uzależnionej od daty nabycia uprawnień emerytalnych i terminu złożenia wniosku. Do programu przystąpić będą mogli też pozostali pracownicy, dla których przewidziano jednorazowe świadczenia.

W poprzednich latach grupa Tauron prowadziła już programy dobrowolnych odejść w innych swoich segmentach, m.in.: Dystrybucja, Wytwarzanie, Ciepło i Obsługa Klienta. W połowie ub. roku władze grupy informując o realizacji obecnego programu oszczędności na lata 2013/15 podały, że w następstwie tych działań z grupy odeszło do tamtego czasu ok. 1 tys. pracowników.

W maju br. koncern oszacował, że program poprawy efektywności na lata 2013-15 zakończyć się może oszczędnościami rzędu 1,1 mld zł, a do końca pierwszego kwartału br. zrealizowano już je na poziomie 838 mln zł, z czego w wydobyciu - 29 mln zł.

W latach 2013-14 na restrukturyzację zatrudnienia przypadało 57 proc. oszczędności, a 43 proc. na pozostałe inicjatywy. Tauron szacował, że w całym okresie 2013-15 na restrukturyzację zatrudnienia przypadnie 73 proc. oszczędności, a 27 proc. na inne inicjatywy.

Spółka Tauron Wydobycie należy w 100 proc. do grupy Tauron; skupia dwa zakłady górnicze: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie. W 2014 r. grupa Tauron wyprodukowała 5,4 mln ton węgla handlowego. Obecnie kopalnie skupione w grupie zaspokajają ok. 40 proc. jej zapotrzebowania na paliwo.

W lipcu br. w Janinie uruchomiono nową ścianę w pokładzie 207, która powinna umożliwić wydobycie ok. 600 tys. ton. węgla. W perspektywie pokład 207 ma umożliwić pracę kopalni przez ok. 50 lat. Obecnie eksploatowany jest z poziomu 500 m - docelowo ma być z powstającego poziomu 800. Według obecnych planów zaawansowana w 30 proc. inwestycja ma być zakończona w 2020 r.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze