Nowy numer 24/2021 Archiwum

PiS: Nowela o SKOK narusza zasadę równości

Zaskarżone artykuły noweli ustawy o SKOK-ach ograniczają swobodę działań, zasadę równości, ochrony własności oraz wolności zrzeszania się - mówił w środę w wystąpieniu przed Trybunałem Konstytucyjnym senator PiS Henryk Cioch.

TK rozpatruje w środę w pełnym składzie skargę dwóch grup posłów i grupy senatorów PiS oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego do ustawy o SKOK z 2009 roku i jej nowelizacji z 2013 roku.

Jak wskazywał senator Cioch, zaskarżone artykuły ustawy ograniczają swobodę działań, naruszają zasadę równości, zasadę ochronę własności, wolności zrzeszania się.

Jak mówił senator, "tych naruszeń jest wiele". Jako przykłady podawał, że Komisja Nadzoru Finansowego może nakazać kasie rozwiązanie zawartej umowy; środki rezerwy płynnej mogą być przez Komisję Krajową SKOK inwestowane tylko w określony sposób; KNF musi zatwierdzać wzory umów zawieranych przez kasy. Ponadto naruszeniem jest - jak mówił - określenie, że kadencja władz nie może trwać dłużej niż 4 lata, a także że zmiana statutu SKOK musi być zatwierdzana przez KNF. Statut zwykle bywa zatwierdzany przez sąd - dodał.

Zdaniem senatora uprawnienia kontrolne KK SKOK są iluzoryczne. "Właściwie nie wiadomo, po co ona istnieje" - mówił.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama