Nowy numer 49/2019 Archiwum

Dialog teologiczny z zielonoświątkowcami

Zakończyła się kolejna faza dialogu między katolikami a protestanckimi zielonoświątkowcami, prowadzonego już od 43 lat, od roku 1972.

Jego uczestnicy ze strony katolickiej wyznaczani są przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a ze strony pentakostalnej – przez różne Kościoły tej grupy wyznaniowej. Temat obecnej fazy dialogu katolicko-pentakostalnego to: „Charyzmaty w Kościele: ich znaczenie duchowe, rozeznanie i konsekwencje duszpasterskie”. Prace nad nim zakończono na sesji, która trwała przez cały tydzień, od  10 do 17 lipca, w Rzymie. Podczas niej uzgodniono raport końcowy, którego tekst ma zostać opublikowany w przyszłym roku.

Uczestnicy sesji spotkali się też ze zwierzchnikami watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu. O znaczenie ruchów charyzmatycznych, które rozwijają się dziś zarówno w świecie protestanckim, jak i katolickim, zapytaliśmy jej sekretarza, bp. Briana Farrella.

„Sądzę, że wiąże się to z faktem, iż ludzie odczuwają dziś potrzebę prawdziwej duchowości, wykraczającej poza jakieś chrześcijaństwo intelektualne, sprowadzające wszystko do wiary w doktryny do przyjęcia czy odrzucenia. Natomiast dzisiejszy człowiek ma potrzebę doświadczenia obecności, łaski Boga w konkretnym życiu, a to zielonoświątkowcy i charyzmatycy katoliccy, czy w ogóle chrześcijańscy, żywo odczuwają i przekazują w swej radości i poczuciu wspólnoty. Również Papież Franciszek wnosi tu nowość poprzez swój sposób przeżywania chrześcijaństwa jako doświadczenia, a nie tylko doktryny. Zielonoświątkowcy bardzo dobrze to rozumieją i odczuwają jego szczególną bliskość. W obecnym dialogu z protestantami trzeba odróżnić dwa odmienne typy protestantyzmu. Jeden reprezentują Kościoły zwane «historycznymi», jak luterańskie czy reformowane, z którymi mamy liczne łączące nas elementy i wspólną historię. Drugi to ten nowy świat zielonoświątkowców, charyzmatyków – nowy sposób autentycznego wprowadzania Ewangelii w konkretne życie. To są dwa sposoby prowadzenia dialogu, bo podstawy i nasze punkty wspólne w obu przypadkach są odmienne” – powiedział bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

« 1 »

Zobacz także

 • Anna
  20.07.2015 01:52
  Dialog z zielonoświątkowcami wzmacnia ich i pomnaża ich liczbę.
  doceń 6
 • Ajja
  20.07.2015 08:23
  Czy ten "dialog" sprawi, że zielonoświątkowcy będą lepiej rozumieć katolików? Jeśli jego efektem będzie tylko protestantyzacja katolicyzmu, odciąganie od Kościoła wiernych którzy zasilą rożne pentakostalne sekty i popularyzacja w nim fałszywych "charyzmatów" przypominających objawy opętania to chyba należy przyjrzeć się, kto taki "dialog" postuluje i jaki ma w tym cel.
  doceń 6

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama