Nowy numer 24/2021 Archiwum

Szydło u mazowieckich rolników

O godnym wynagrodzeniu za pracę na roli i zrównaniu wysokości dopłat dla polskich rolników z tymi w innych krajach UE - mówiła kandydatka PiS na premiera Beata Szydło, która w sobotę odwiedziła wieś Odrzywół na Mazowszu. Trzeba mówić o problemach na wsi, o spadających dochodach rolników - dodała.

B. Szydło mówiła, że trudno się utrzymać rodzinom z małych gospodarstw, bo od 2012 do 2014 dochody rolników spadły o 11 proc. Podkreślała, że nie może tak być, żeby ludzie na wsiach i większych miejscowościach mieli mniejsze szanse niż ci, którzy mieszkają w dużych ośrodkach. - Niedopuszczalny jest podział Polski na A i B - stwierdziła.

Kandydatka PiS na premiera zapowiedziała, że jej partia "zniweluje zróżnicowanie na polskiej wsi" i doprowadzi do tego, że polscy rolnicy będą otrzymywać dopłaty w takiej samej wysokości jak rolnicy w innych krajach UE. - Polski rolnik za swoją pracę będzie otrzymywać godne wynagrodzenie, nie będzie oszukiwany, nie będzie wyzyskiwany, tylko będzie mógł i będzie w stanie utrzymać się ze swojej ciężkiej pracy na roli - mówiła.

- Dzisiaj ludzie na wsiach martwią się przede wszystkim tym, że niedługo ich gospodarstwa zostaną pozostawione bez gospodarza, bo młodzi wyjeżdżają, bo rodziny są rozbijane, bo ludzie, którzy muszą pracować zagranicą czy wyjeżdżać do dużych miast, zostawiają bardzo często swoje dzieci, ich rodziny są rozbite. To jest problem, o którym trzeba bardzo głośno i wyraźnie mówić - zwróciła uwagę B. Szydło.

Mówiła również o państwowej spółce Elewarr, która według niej "stała się spółką, w której przechowuje się działaczy pewnego ugrupowania politycznego". Wiceprezes PiS nie chce jednak likwidacji tej spółki. - My twierdzimy, że ona powinna działać nadal, bo jest potrzebna polskim rolnikom, tylko że musi być uczciwie rządzona. Ja też deklaruję, że my wprowadzimy ten uczciwy zarząd, jeśli będziemy tworzyć rząd i będziemy mieli na to wpływ, po to, by polscy rolnicy mieli spółkę, która będzie ich wspierała - powiedziała.

Zaznaczyła też, że PiS upomina się o ochronę polskiej ziemi. Zwróciła uwagę, że przygotowany przez europosła Janusza Wojciechowskiego projekt ustawy, który "gwarantuje bezpieczeństwo i zachowanie własności polskiej ziemi", ciągle nie jest procedowany.

Pytana, jak zamierza zachęcać rolników, by łączyli się w grupy producenckie, tak jak to się dzieje w innych krajach europejskich, mówiła, że "polscy rolnicy dziś nie mają równych szans konkurowania, nawet w momencie, gdy będą się łączyli w te grupy producenckie". Według niej państwo powinno "stanąć po stronie polskich rolników, polskiej wsi i bronić, również na arenie międzynarodowej (...) naszych interesów". - Nie wolno nam oddawać pola innym, którzy narzucają takie standardy i takie rozwiązanie, które są w interesie ich narodowych gospodarek. Nie łudźmy się proszę państwa, przecież w UE każdy walczy o swoje - powiedziała B. Szydło.

J. Wojciechowski mówił z kolei, że rolnicy chcą się organizować, tylko rząd im nie pomaga, a czasami wręcz przeszkadza . - Po zmianie rządu łatwiej będzie również z organizowaniem się rolników, bo zadbamy o to, by pieniądze były uczciwie dzielone i sprawiedliwie. Naprawdę z Unii są duże pieniądze, tylko pod warunkiem, że będą rzeczywiście dostawali je ci, którzy chcą coś zrobić - podkreślił europoseł.

Relacjonował również swoje rozmowy z rolnikami, którzy chcieliby założyć grupę producencką, bardzo by chcieli, tylko nie mają pieniędzy, bo rząd im ich nie daje. - Pieniądze, które były, zostały zmarnowane rozdzielone miedzy kolegów zaprzyjaźnionych, wszystkich krewnych i znajomych. Komisja Europejska odebrała przecież kilkadziesiąt milionów euro nieprawidłowo wydanych pieniędzy, to jest wielki problem - podkreślił J. Wojciechowski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama