Nowy numer 3/2019 Archiwum

Skauci Europy obozują przejdź do galerii

​Wznieśli sobie przemyślne konstrukcje mieszkalne. Na wysokości 2 metrów umieścili wyplecione własnoręcznie ze sznurków, bardzo wygodne łóżka.

Odwiedziliśmy obóz górnośląskich Skautów Europy w lesie pod Kokotkiem, dzielnicą Lublińca. Polscy Skauci Europy są harcerstwem katolickim; wchodzą w skład Federacji Skautingu Europejskiego. To organizacja żarliwie chrześcijańska, idąca pod prąd religijnej letniości Zachodu i próbująca go zmienić. W laickiej Francji większość powołań kapłańskich pochodzi właśnie spośród Skautów Europy.

W sosnowym lesie pod Kokotkiem Skauci Europy rozbili obóz na malowniczych wzgórzach, porośniętych krzaczkami z nieprzebraną liczbą słodkich borówek. Są tu obie górnośląskie drużyny z męskiego nurtu skautingu: 1. Drużyna Rybnicka i 1. Drużyna Gliwicka.

Górnośląskie harcerki Skautów Europy jadą na obóz dalej i w innym terminie.

Skauting jest harcerstwem w przedwojennym stylu - tu kadra nie wyręcza chłopaków ani w budowie obozu, ani w gotowaniu obiadów. Starsi skauci wielokrotnie obserwowali, jak na tych obozach delikatne i przewrażliwione maminsynki stają się młodymi mężczyznami, zaradnymi, samodzielnymi i świadomymi swojej siły. To świetna propozycja na współczesne czasy, w których chłopcy często miewają kłopot z odnalezieniem swojej męskości i nieraz nie dorastają nawet po przekroczeniu trzydziestu lat.

Obszerny materiał na temat obozu górnośląskich Skautów Europy - w nr 29 papierowego "Gościa Katowickiego" i "Gościa Gliwickiego" na niedzielę 19 lipca.

Skauci Europy z zastępu „Ryś” (z Rybnika i okolic) w wykonanym własnoręcznie domku   Skauci Europy z zastępu „Ryś” (z Rybnika i okolic) w wykonanym własnoręcznie domku Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Bogunia
    12.07.2015 12:35
    Obecnie (11-18.07.2015) w Kokotku obozują Skauci Króla, zastępy z Gliwic i Wrocławia. Warto by było też o nich wspomnieć w kontekście skautingu na Śląsku. Pozdrawiam
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy