Nowy numer 3/2019 Archiwum

Hiszpania: Trybunał po stronie sumienia

Można odmówić z pobudek religijnych sprzedaży pigułki "dzień po".

Trybunał Konstytucyjny w Madrycie rozważał sprawę klauzuli sumienia w oparciu o przypadek farmaceuty z Sewilli, który za odmowę sprzedaży pigułki "dzień po" został skazany na 3 tys. euro grzywny. Według decyzji trybunału, który rozważał jego przypadek 8 lipca, wyrok naruszył jego konstytucyjne prawo do wolności sumienia.

José Antonio Díez, działający na rzecz ochrony klauzuli sumienia twierdzi, że jest to historyczna decyzja nie tylko dla Hiszpanii, ale też dla Europy. Etycy podobnie uważają, że dzięki temu postanowieniu znikną niejasności w kwestii klauzuli sumienia farmaceutów i ochrony ich decyzji motywowanych przekonaniami religijnymi.

Jak podał hiszpański dziennik ABC, sędziowie nie rozważali kwestii utrudniania kobiecie dostępu do legalnie dostępnych środków medycznych, gdyż apteka ukaranego farmaceuty znajduje się w centrum miasta i skoro środek, o który prosiła klientka, był u niego niedostępny, mogła skorzystać z innej apteki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy