Nowy Numer 16/2024 Archiwum

KRRiT uciszy rosyjską szczekaczkę

Została wszczęta procedura prowadząca do cofnięcia koncesji rozgłośni nadającej audycje Radia Sputnik.

Niewielkie "Radio Hobby" ma intrygujące zamiłowanie do nadawania audycji serwowanych przez rosyjskich propagandystów pod nazwą Radio Sputnik. W serwisie internetowym tegoż radia możemy się dowiedzieć między innymi, że Polska ma ugruntowaną w świecie opinię rusofoba, którą to opinię zawdzięcza głośnej i wpływowej mniejszości. Z kolei w innym tekście autor - Leonid Sigan - dowodzi, że rozmieszczanie w Polsce i sąsiednich krajach sił amerykańskich jest podobnym działaniem do tego, jakie można było obserwować w czasach zimnej wojny.

Wreszcie materiałami produkowanymi przez właściciela Sputnika - rosyjskie państwowe radio Głos Rosji - zainteresowała się KRRiT. Rozpoczęły się w ten sposób starania o cofnięcie koncesji na nadawania dla Radia Hobby. Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu komentował, że radio jest wręcz rosyjską tubą propagandową.

Podstawą do wszczęcia postępowania jest art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy o radiofonii i telewizji. W myśl zawartych tam zapisów decyzję o cofnięciu koncesji podejmuje się na podstawie rażących naruszeń postanowień zawartych w koncesji lub w ustawie. Zdaniem KRRiT, Radio Hobby zawierając umowę z Radiem Sputnik, naruszyło warunki udzielenia koncesji, gdyż sama koncesja nie może być przedmiotem transakcji handlowych,a uprawnienia z niej wynikające, są niezbywalne.

Tymczasem Radio Hobby codziennie między 21 a 22 nadaje program Radia Sputnik, nie tworzy tym samym i nie zestawia audycji w oparciu o udzieloną mu koncesję, a tym samym nie wypełnia ustawowych obowiązków nadawcy - wyjaśniła w swoim oświadczeniu KRRiT.

"Wersja polska serwisu internetowego sputiknews.com jest jego 14. edycją językową. „Przypadkowo” serwis w Polsce wystartował dokładnie w pierwszą rocznicę masakry na kijowskim Majdanie. Z okazji tej rocznicy polskojęzyczny Sputnik jako główny motyw wybrał wyznania członków oddziałów specjalnych Berkut, które brutalnie rozprawiały się z demonstrantami" - pisał w Gościu Niedzielnym o Radiu Sputnik Jacek Dziedzina. Więcej w tekście Putin mówi po polsku.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny