Nowy numer 4/2019 Archiwum

Konwencja PiS: NFZ do likwidacji

Czy po wyborach czeka nas decentralizacja służby zdrowia?

Narodowy Fundusz Zdrowia musi zostać rozwiązany - powiedział Bolesław Piecha podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości i ugrupowań z PiS współpracujących. O likwidacji NFZ mówiła również w sobotę na konwencji Beata Szydło.

W trakcie panelu poświęconego systemowi zdrowia, Piecha wskazał, że w kwestii odpowiedzialności za zdrowie Polaków należy przywrócić kontrolę państwa.

"Nie można takiego zadania powierzyć jakiejś instytucji, która nazywa się Narodowy Fundusz Zdrowia, która nie kieruje się słowem +każdy+, tylko kieruje się słowem +ubezpieczony+. W związku z tym prosta jest konstatacja: ten Narodowy Fundusz Zdrowia musi zniknąć, musi zostać rozwiązany" - powiedział Piecha.

"Chcemy, żeby odpowiedzialność za zdrowie Polaków przejęło na siebie państwo" - dodał polityk PiS.

"Czy ten system się sfinansuje? Tak. Sfinansuje się pod jednym warunkiem, że corocznie rząd - w trakcie debaty nad przyjęciem absolutorium - będzie z tego rozliczany" - powiedział.

Za jakość i sprawność opieki zdrowotnej odpowiedzialni byliby minister zdrowia i wojewodowie. O tym, "jaki to będzie urząd, jaki to będzie wydział, jaka to będzie instytucja pod nadzorem wojewody" - jak wskazał Piecha - "zdecyduje ustawa".

Budżet na dany rok miałby być podzielony na część przekazaną do dyspozycji dla wojewodów, oraz ministra zdrowia - na zadania mające ogólnopolski charakter, w szczególności na finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych. "Duża część budżetu musi być w gestii ministra zdrowia. Chorujemy na choroby rzadkie; żaden wojewódzki fundusz nie jest w stanie ponieść (tych) specyficznych, () wysokich kosztów, to musi być w rękach ministra" - dodał.

W panelu poświęconym systemowi zdrowia poruszono również kwestie związane m.in. ze szczególnymi potrzebami zdrowotnymi seniorów (m.in. wdrożenie systemu szczepień, zwłaszcza przeciw grypie; rozwijanie sieci dostępnych placówek leczniczych i opiekuńczych dla seniorów) oraz dzieci (m.in. poprawienie dostępu do leczenia ortodontycznego). "Należy zapewnić wszystkim dzieciom szkolnym dostęp do opieki lekarskiej, stomatologicznej, pielęgniarskiej w miejscu ich nauki" - podkreślał sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

"Podstawowa opieka zdrowotna powinna być już od najbliższego czasu dostępna dla każdego człowieka bez względu na to, jak () eWUŚ go weryfikuje - na zielono, czy czerwono" - powiedział Radziwiłł.

W kwestiach dotyczących POZ, wskazał m.in., że "koordynatorem podstawowej opieki zdrowotnej powinien być lekarz rodzinny, który jest dobrze wykształcony" i ma "dużo kompetencji". "Zapewniając odpowiednią liczbę lekarzy rodzinnych należy stworzyć im takie warunki, aby to, czego się nauczyli w okresie specjalizowania, mogli wykorzystać w praktyce, no i wreszcie należy zmienić system wynagradzania całej podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby pobudzał do aktywności" - dodał.

Z tego względu, jak zaznaczył, że lekarzy w Polsce jest "o wiele za mało", należy zwiększać m.in. limity przyjęć na stacjonarne studia medyczne w języku polskim; trzeba "bezzwłocznie" przywrócić staż podyplomowy dla absolwentów studiów medycznych, żeby "lekarze, którzy uzyskują pełne prawo wykonywania zawodu, byli nie tylko pod względem wiedzy, ale także praktycznych możliwości i umiejętności jak najlepiej przygotowani do wykonywania swojego zawodu".

Likwidacja NFZ, dostępna dla wszystkich podstawowa opieka zdrowotna oraz przywrócenie gabinetów lekarskich w szkołach - to pomysły na poprawę jakości systemu ochrony zdrowia, które przedstawiła w sobotę na konwencji PiS również Beata Szydło. Dodała, że obecny system służby zdrowia jest krytykowany m.in. przez wielu lekarzy, którzy "chcą leczyć, a muszą zajmować się biurokracją". Podkreśliła, że nie jest normalnym to, że pielęgniarki muszą strajkować, po to by otrzymać należne wynagrodzenie.

"Na pewno trzeba zlikwidować NFZ, na pewno służba zdrowia - ta podstawowa - musi być dostępna dla każdego. Mówimy o tym, że muszą być tanie leki, musi być dostępność do lekarza. Przede wszystkim trzeba zrobić coś co postulujemy już od dłuższego czasu, czyli przywrócenie medycyny szkolnej. W Polsce dzieci muszą mieć naprawdę dobrą opiekę medyczną" - mówiła Szydło.

Od piątku trwa w Katowicach trzydniowa konwencja PiS i ugrupowań z nim współpracujących - Polski Razem Zjednoczonej Prawicy i Solidarnej Polski. Konwencja odbywa się pod hasłem "Myśląc: Polska".

« 1 »

Zobacz także

 • ble
  05.07.2015 06:13
  A co ze zorganizowaną grupą ZUS? Oni jak ośmiornica dalej?
  doceń 1
 • kochana
  05.07.2015 08:23
  Trzeba skrócić kolejki do specjalistów.
  Nie może być tak że czeka się na wizytę ponad rok.
  Inny problem to kolejki kilku letnie na operacje zaćmy,czy wymiany biodra które dotyczą głównie osób starczych którzy przepracowali kilkadziesiąt lat
  mają głodowe emerytury więc na prywatne operacje ich nie stać.
  doceń 1
 • rekin
  05.07.2015 09:08
  A na konwencji NFZ uchwalono likwidację PIS
  doceń 0
 • gość
  05.07.2015 11:25
  NFZ należy zlikwidować natychmiast żeby lekarzy uwolnić od biurokracji i pozwolić im leczyć chorych
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy