Nowy numer 50/2018 Archiwum

Ujrzał i uwierzył

Św. Tomasz należał do ścisłego grona Dwunastu Apostołów. Ewangelie wspominają go kilkakrotnie.

W Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy jest gotów pójść z Jezusem na śmierć, a osiem dni po zmartwychwstaniu na słowa Jezusa „podnieś rękę i włóż ją do mego boku” odpowiada słynnym wyznaniem wiary „Pan mój i Bóg mój”.

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.

Św. Tomasz jest patronem Indii, Portugalii, Urbino, Parmy, Rygi i Zamościa.

W ikonografii przedstawiany był jako młodzieniec, później jako starszy mężczyzna w tunice i płaszczu. W malowidłach często powraca także wątek „niewiernego” Tomasza.

Duccio di Buoninsegna - The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002. ISBN 3936122202. Distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH   Duccio di Buoninsegna - The Yorck Project: 10.000 Meisterwerke der Malerei. DVD-ROM, 2002. ISBN 3936122202. Distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH Licencja: Domena publiczna

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • vanitas
    03.07.2015 15:04
    "Ujrzał i uwierzył" to Jan po wejściu do pustego grobu...
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy