Nowy numer 42/2018 Archiwum

Władze Tunezji zatrzymały 12 podejrzanych

Nadal trwają poszukiwania dwóch mężczyzn, którzy przeszli szkolenie w dżihadystycznym obozie w Libii, wraz z zamachowcem z Susy. Nie sprecyzowano, kiedy i gdzie dokonano aresztowań osób podejrzanych o pomoc w organizacji ataku terrorystycznego w ub. tygodniu w Susie na wschodzie kraju.

"Jest to grupa, która przechodziła szkolenie w Libii i która miała ten sam cel. Dwóch mężczyzn zaatakowało muzeum Bardo (w Tunisie w marcu br.), a jeden zaatakował w Susie" - poinformował w środę minister ds. kontaktów z parlamentem Lazhar Akremi. "Policja ściga jeszcze dwóch" - dodał.

Szkolenie terroryści z Tunisu i Susy odbywali w tym samym czasie.

Zamachowiec z Susy, młody tunezyjski student, który otworzył ogień do turystów na plaży i w rejonie hotelu, zginął zastrzelony przez policję. Obaj terroryści, którzy dokonali ataku na muzeum w Tunisie, również zostali zabici przez siły bezpieczeństwa.

Obozy szkoleniowe dla Tunezyjczyków działają m.in. w libijskich miastach Bengazi i Darna. Od obalenia w 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego w Libii trwa walka o władzę, a rząd centralny praktycznie nie istnieje.

Atak w Susie jest najpoważniejszym aktem terroru w historii Tunezji. Zginęło w nim 38 zagranicznych turystów, głównie Brytyjczycy.

Zamach stworzył zagrożenie dla turystycznej atrakcyjności Tunezji dla gości zagranicznych, obawiających się kolejnych ataków. Straty w turystyce są szacowane na ponad 500 mln dolarów. Do ataku przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS), które w ostatnich miesiącach intensyfikuje swoje działania na terenie pogrążonej w chaosie i sąsiadującej z Tunezją Libii. W czerwcu ub. r. na zdobytych terenach w Iraku i Syrii IS ogłosiło kalifat.

W marcu podczas ataku na muzeum Bardo zginęło 21 osób, w tym Polacy. Za atak ten odpowiedzialność ponosi również Państwo Islamskie.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy