Nowy numer 42/2018 Archiwum

Polacy chcą rozszerzenia referendum

Sondaż IBRiS: Społeczeństwo bardziej interesuje się pytaniami proponowanymi przez PiS niż JOW-ami.

„Dopisać można się do wycieczki szkolnej albo do pamiętnika” – powiedział prezydent Komorowski w odpowiedzi na wniosek PiS, by rozszerzyć referendum referendum 6 września o trzy pytania: w sprawie wieku emerytalnego, przyszłości Lasów Państwowych i obowiązku szkolnego sześciolatków.

Społeczeństwo jednak nie podziela lekceważącego stosunku prezydenta do tej kwestii. Z badania IBRiS dla PiS, o którym doniosła „Rzeczpospolita”, wynika, że proponowane przez PiS pytania zajmują społeczeństwo bardziej niż JOW-y, o których ma zdecydować referendum.

O sprawie zakazu sprzedaży lasów państwowych chciałoby zdecydować w referendum 64 proc. badanych, 66 proc. chce się wypowiedzieć ws. obniżenia wieku emerytalnego, a 72 proc. chciałoby zdecydować o obowiązku szkolnym dla sześciolatków.

Badanie pokazało też, że – gdyby referendum rozszerzono – 79 proc. badanych nie zgodziłoby się na zakaz sprzedaży lasów państwowych, 74 proc. chciałoby obniżenia wieku emerytalnego i aż 88 proc. zagłosowałoby za wyborem rodziców, czy chcą posłać sześciolatka do szkoły.

Badanie wykazało także, że dodatkowe pytania znacznie zwiększyłyby szanse na to, że referendum będzie ważne, bo frekwencja w takim wypadku byłaby wyższa. Na referendum w wersji obecnej planuje się wybrać 52 proc. badanych, zaś na referendum z pytaniami „dopisanymi” chciałoby pójść 60 proc. badanych.

Oprócz PiS za ideą dopisania pytań do referendum stanowczo opowiedział się także Paweł Kukiz.

« 1 »

Zobacz także

 • grzegorzku
  02.07.2015 23:39
  Mam propozycję na kolejne pytania do referendum (po co organizować kolejne referendum, skoro można zaoszczedzić na kosztach i dopisac je teraz): czy jesteś za wprowadzeniem progu podatkowego w wysokości 80% dla dochodów przekraczających 1 mln złotych w skali roku, czy jesteś za zakazem sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom, czy jesteś za likwidacją akcyzy na paliwo, czy jesteś za obniżeniem stawki VAT do 5% na artykuły żywnościowe, czy jesteś za podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 10.000 zł, czy jesteś za wprowadzeniem zasiłku rodzinnego w wysokości 700 zł miesięcznie na każde dziecko, czy jesteś za wprowadzeniem podatku od spadku w wysokości 75% dla osób niespokrewnionych, czy jesteś za wydłużeniem urlopu wypoczynkowego do 40 dni, czy jesteś za wprowadzeniem kary śmierci za morderstwa ze szczególnym okrucieństwem, oraz w przypadku działania na szkodę skarbu państwa przez funkcjonariuszy publicznych, czy jesteś za kastrowaniem gwałcicieli, czy jesteś za dożywotnim leczeniem pedofilów w zamkniętych zakładach psychiatrycznych, czy jesteś za penalizacją prostytucji, czy jesteś za zakazem udzielania azylu uchodźcom wyznania islamskiego, czy jesteś za podniesieniem minimalnej płacy do poziomu 2.500 zł brutto, czy jesteś za likwidacją instytucji kary więzienia w zawieszeniu w warunkach recydywy oraz w przypadku przestępstw przeciwko mieniu, czy jesteś za ograniczeniem wynagrodzeń zarządów spółek skarbu państwa do wysokości maksimum 8 – krotności najniższego wynagrodzenia, czy jesteś za wprowadzeniem dodatkowych dni wolnych od pracy: 2 maja (święto flagi), 2 listopada (Zaduszki), czy jesteś za redukcją zatrudnienia w administracji państwowej o 20%, czy jesteś za podniesieniem pensum dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych do 24 godzin tygodniowo, czy jesteś za obowiązkiem publikowania oświadczeń majątkowych pracowników administracji państwowej każdego szczebla, czy jesteś za likwidacją „umów śmieciowych”, czy jesteś za likwidacją przywilejów mniejszości niemieckiej, czy jesteś za opodatkowaniem banków, czy jesteś za wprowadzeniem bezpłatnego transportu publicznego, czy jesteś za bezpłatną służbą zdrowia, czy jestś za podniesieniem standardów opieki medycznej, czy jesteś za nacjonalizacją mienia kościelnego poza obiektami kultu religijnego, czy jesteś za likwidają funduszu kościelnego, czy jesteś za wycofaniem lekcji religii ze szkół, czy jesteś za całkowitym zakazem aborcji, czy uważasz że prawo powinno traktować zapłodniona komórkę jajowa na równi z żywym człowiekiem, czy uważasz, że w Smoleńsku doszło do zamachu?
  Niech się naród wypowie - przynajmniej będzie wesoło. Przy okazji przerózne święte krowy dowiedza się gdzie jest ich miejsce.
  doceń 0
 • Jaś
  03.07.2015 08:06
  Ja bym dopisał jeszcze jedno pytanie, czy politykom dać emeryturę o jaką postarali się oni sami w trakcie swojej wytężonej "pracy" w parlamencie dla najbiedniejszych - przecież to jest ich sukces jak mają najubożsi
  doceń 1
 • Kris
  03.07.2015 23:02
  Ja bym dodał jedno pytanie :

  Jak uważasz czy sejm powinien kierować się rozumem czy konkordatem?
  doceń 0
 • AQQ
  05.07.2015 10:09
  Proponuję takie:
  Czy jesteś za finansowaniem Kościoła z odpisu podatkowego i likwidacją funduszu kościelnego?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy