Nowy numer 24/2021 Archiwum

Kidawa-Błońska nowym marszałkiem Sejmu

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) w czwartkowym głosowaniu została wybrana na nowego marszałka Sejmu. Jej kandydaturę poparło 244 posłów.

Kidawa-Błońska została wybrana na marszałka Sejmu głosami posłów PO i PSL. Jerzego Wenderlicha poparli przede wszystkim posłowie SLD. PiS i Zjednoczona Prawica zagłosowały przeciwko obu kandydaturom.

Kidawę-Błońską poparło 244 posłów - 200 posłów PO (na ogólnie 202 posłów klubu Platformy dwoje nie wzięło udziału w głosowaniu, w tym sama Kidawa-Błońska) i 34 posłów PSL (na 38 posłów klubu, w głosowaniu nie wzięło udziału 4, w tym b. marszałek Sejmu Józef Zych), a także 9 posłów niezrzeszonych i jedna posłanka Koła Ruchu Palikota.

Na Wenderlicha zagłosowało 43 posłów: 31 posłów SLD, 6 posłów koła Ruchu Palikota i 6 posłów niezrzeszonych.

Przeciwko obu kandydaturom głosowało 130 posłów PiS i 14 posłów Zjednoczonej Prawicy oraz 10 posłów niezrzeszonych. Posłowie PiS i ZP nie przedstawili też przed głosowaniem ws. wyboru stanowisk swych klubów.

Regulamin stanowi, że Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu.

Kidawa-Błońska jest posłanką trzecią kadencję. Dotychczas pełniła funkcję rzeczniczki rządu premier Ewy Kopacz.

Marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama